Riga látnivalói, leírások és képek

Riga, a Baltikum ékszere

A Balti államok (Litvánia, Észtország és Lettország) méltán érdemelne nagyobb figyelmet a turisták körében, hiszen ezek az országok egyedülállóak. A Balti országokban keveredik Közép-Európa és Skandinávia minden szépsége. Az idelátogatókat kellemes hangulatú városok, vidékek várják, vendégszerető emberekkel és költeményekbe illő tájakkal. E példák egyike Lettország fővárosa: Riga, ami hétszázezres lakosságszámával egyben a régió lagnagyobb városa. Fontos kulturális és politikai székhely, nagy kikötővel, vonzó turista látványosságokkal. E tényeket bizonyítja, hogy a svédországi Umeåval együtt elnyerte a 2014-es Európa kulturális fővárosa címet.

Riga rövid történelme:
A város történelmét Albert, brémai püspök és a keresztesek érkezéséhez kötik, akik 1201-ben várat kezdtek építeni. Ezt tekintik alapítási dátumnak, amit a város címérében található évszám jelez. Ezt követően érseki székhely lett pápai jóváhagyással, minek köszönhetően megjelentek a német kereskedők is, így 1282-ben a Hanza Szövetség tagja lett, ezért már korán fontos várossá vált, főleg a Német Lovagrendnek köszönhetőn. 1562-ben Rigában feloszlatták a Német Lovagrendet. 1581-ben bevették a lengyelek a várost, majd 1621-ben svéd uralom alá került. 1656-ban rövid időre bevonultak az orosz seregek, majd 1660-ban az olivai békét követően ismét svédekhez került. Ekkor Riga Svédország „második fővárosa” volt. A nagy északi háború után (1710) elfoglalták az oroszok, akik egészen 1918-ig maradtak. Az első világháború után a független lett állam székhelyévé vált, és kialakult a mai arculata. A második világháború után pedig a Szovjetunió része lett, fontos iparvárossá vált és tovább erősödött, míg 1990 ismét a független Lettország fővárosa lett, és új erőre kapott a turizmus és a kultúra.

Látnivalók, látványosság, nevezetes helyek:
Rigában nagyon sok látnivaló található. Mindjárt magát az óvárost érdemes megtekinteni, amit gyalogosan körbejárhatunk. Az itt található épületek Prágával, Budapesttel, vagy Béccsel összevetve megállják a helyük, ezért érthető módon az UNESCO világörökségi listájára vette 1997-ben. Az óvárosban a fő közlekedési útvonal a Szabadság utca, ami egy csodálatos Szabadságszoborhoz vezet. Ez a lett függetlenségi emlékmű, alakja egy nő, aki három csillagot tart az ég felé, ami a három lett tájegységet szimbolizálja.

Fotó ízelítő, utazás képek:

Szintén az óvárosban található a Livu-tér, ami napjaink egyik leghangulatosabb helye. Számtalan nívós kávéház és étterem található itt, árusok hadával. Télen, a karácsonyi időkben igazán pezsgő hely.

Ugyanitt található a tér nyugati oldalán a két régi céhépület. A 1384-ben alapított Szent János Nagy Céhnek tagjai kezdetben németek lehettek csak. Ma az épület a filharmonikus zenekar hangversenyterme. A Nagy Boldogasszonyról elnevezett céh a kézműveseké volt. Mindkettő az 1860-as évekig működött.

Nem messze az óvárostól található a rigai vár. A vár alapjai 1330-ból valóak. A 15. században újjáépítették, ez látható ma, gyönyörű fehér falaival, kicsi ablakaival. A vár ma két múzeumnak ad otthont. Az egyik Lettország és a város történelmét mutatja be, a másik pedig a külföldi művészetek múzeuma. Megtekintésük mindenki számára érdekes lehet, főleg a helytörténeti kiállítás, ahol megismerkedhetünk a város múltjával, jobban megismerve azt.

A közelben látható a Rigai Dóm (A szűzanyának szentelt templom). Építését 1211-ben kezdték. Ma a Lett Lutheránus egyház püspöki székhelye. Kivételes értéke az 1601-ben elkészített orgona, ami 7000 síppal a világ egyik legnagyobb ilyen templomi orgonája.

Kihagyhatatlan látnivaló a Városház Tér és a Városháza. Fontos tudni, hogy a Városházzal szemben található az turisztikai információs központ!
Szintén a téren áll a Megszállás Múzeuma, ahol angol, német és orosz feliratok segítségével ismertetik a náci és szovjet megszállás megpróbáltatásait, 1940-től 1991-ig. A modern történelem iránt érdeklődőknek nagy élményt ad. – A belépés ingyenes!

A városban található a Rigai Szabadtéri Néprajzi Múzeum. Ez a világ legegységesebb ilyen múzeuma, amely több mint 100 eredeti állapotában konzervált lakóépületet, templomot, szélmalmot és gazdasági épületet mutat be, megismertetve a régi lett világot.

Kihagyhatatlan a Rigai Állatkert. Európa egyik legrégebbi állatkertje, amit még 1908 körül kezdtek kialakítani. A szovjet időkben az egyik legszínvonalasabb állatkertek között tartották számon. Mindig látogatott volt a visszaesések ellenére, ezt bizonyítja, hogy a látogatók száma a 21. század elejére újra elérte az évi 250-300.00 főt.

Fontos, feltörekvő fesztiválja Rigának az a „Rigai Salsa Fesztivál”. 2005-től rendezik meg minden évben és igen kedvelt eseménnyé vált, így a dél-európai és lati-amerikai országok közül minden évben érkeznek a különböző csoportok.

Riga nemzetközi közlekedése jól megoldott. Rendszeres kompjáratok kötik össze  Stockholmmal, Kiellel és Lübeckkel, ezzel együtt a városban és körülötte van lehetőség kompos kirándulásokra. Valamint itt található a Baltikum legnagyobb repülőtere, számtalan külföldi járattal jól megközelíthető.

Kapcsolódó útikalauz cikk 1. rész: Lettország országleírás, 3. rész: bevezető leírás ITT, .

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük