Lyon látnivalók, lyoni nevezetességek blog-útikalauz

Lyon

A város szállás ajánlója ide került át: lyoni szálláshelyek ITT. Lyon és környéke hotelek, szállás ajánló blog-fórum bejegyzés.

Látványosság és program útikalauz online:

Opera, sport (nem csak labdarúgás és EB 2016), könnyűzene, világzene, pazar kiállítások, itt valahogy szinte minden elérhető. Tánc, képzőművészet, fesztiválok, hazai és nemzetközi találkozók, konferenciák a legkülönbözőbb témákban.

A jelenkor legjelentősebb iparága a gépgyártás, itt készül Franciaország nehéz-gépjárműinek döntő többsége. Noha a selyemszövés jelentős, nagyrészt a városon kívüli agglomerációba szorult, de még mindig Lyon a textilipari kutatómunka nemzetközileg elismert központja. A környék másik vezető iparága a vegyipar, Lyon a polimergyártás egyik fellegvára, és gumiipara jelentősnek mondható. Nyugat-Európában a városban készítik a legtöbb interaktív játékot, Lyon a számítástechnikai grafika egy nemzetközi központja, csakúgy, ahogy a biotudományoké. Itt működik az Európai Unió epidemiológiai központja. Valamint Párizs után Lyon a francia kereskedelem második központja, jelentős svájci és olaszországi kapcsolatokkal bír.

Élménybeszámoló részlet:

Második kerülete és a Part-Dieu városrész több jelentős nemzetközi tőzsdei, kereskedelmi és reklámcégnek ad otthont. Franciaország első tőzsdéje, mely szintén itt nyitotta meg kapuit, azóta a legrangosabbak közé tartozik.

Története, igazi történelem:
Területén először a vaskorban telepedtek le. Lugdunum városát Julius Caesar helytartója alapította Kr. e. 43-ban. A város Kr. e. 27-ben Gallia Lugdunensis provincia székhelye és a három gall tartomány birodalmi központja lett. Hamarosan komoly gazdasági és politikai szerepre szert tett. Fejlődése a 2. században tovább fokozódott, a város a kereszténységre tért át, keresztény kulturális központtá érett idővel. Gallia irányító szerepét csak a 3. század végére vesztette el, ekkora a város nagy része kihalt. 437-ben a burgundokhoz került, akik 461-ben fővárosukká tették. 532-ben Burgundia ugyan a Frank Birodalom részévé vált, Lyon saját vezetőséggel rendelkezett, püspöküket maguk választották. A 720-as években az akkor Loudonnak nevezett Lyont a muszlimok támadták, nemcsak a Szent Nizier templomot rombolták le, a városi lakosság köréből rabszolgákat gyűjtöttek. A környék frank uralmát végül Martel Károly és Kis Pipin állította vissza. A verduni szerződés értelmében Lyon Lotaringia része lett. A 9. és 10. században előbb a normannok, majd a magyarok rabolták ki. 1032-ben a Német-római Császársághoz került. VII. Gergely pápa a lyoni püspökséget 1078-ban érsekséggé alakította, a püspököt pedig Gallia prímásává tette, aki egyben a világi uralmat gyakorolta a város felett. Az egyházi hatalom csak 1037-ben szorult háttérbe, amikor a várost Franciaországhoz csatolták.

A 15. századra a lyoni adómentes vásárok, melyeket előbbi évi két, majd négy alkalommal rendeztek meg, a firenzei kereskedők körében népszerűek lettek. Az olasz pénzemberek közül egyre többen a városba költöztek létrehozva Lyon reneszánsz negyedét, a Vieux-Lyont az 5. kerületben. A város gazdaságában a selyemre és más szövetekre került a hangsúly. A kereskedők mellett megjelentek a selyemipari munkások, akik szintén a reneszánsz városrészben dolgoztak különleges, négy méter magas plafonnal bíró lakásaikban. 1506-ban Lyonban megnyílt az első franciaországi tőzsde. Sorra nyitottak a nyomdák és ispotályok. 1553-ban itt jelent meg Bakfark Bálint szólólantra komponált első önálló műve, a Lyoni lantkönyv. A város fejlődése csak a 17. században torpant meg, melyben a pestisjárványok mellett, a királyi udvar által kivetett magas adók szerepet játszottak. Ugyanakkor, ekkor alakult számos iskola, mely Lyon kiemelkedő tudományos szerepét alapozta meg. A 18. századtól kezdve olyan tudósok és feltalálók tevékenykedtek a városban, mint Marie François Xavier Bichat, a modern anatómia megalapítója, a Jussieu fivérek, a növények rendszertanának kutatói, valamint André-Marie Ampère, de a Montgolfier fivérek első repülésére Lyonban került sor. 1793-ban a jakobinusok foglalták el a várost, Robespierre uralma idején közel háromezer lakos került guillotine alá, és több palotát leromboltak. A város helyzete csak Bonaparte Napóleon hatalomra jutását követően kezdett javulni, aki a lyoni iparra bízta a Birodalom szövetellátását. A szövőipar teljesítményének fokozásához nagyban hozzájárult Joseph Marie Jacquard, találmánya, a lyukkártyás mintával vezérelt szövőgép. A munka nélkül maradt szövőipari dolgozók forradalmának ellenére, a város folyamatosan gyarapodott. III. Napóleon uralkodása alatt kiépült Lyon 1. és 2. kerülete. 1860-ban megindulhatott a világ első siklója. Bővült a város ipara, a szövőipar mellé komoly vegyipar és gépipar települt. A tudományos élet szintén virágzott, több egyetem nyílt, és több találmány, például a Lumière testvérek filmezési technikája, vagy Marius Berliot kamionja a városban készült. Míg az I. világháború idején Lyon távol esett a fronttól, így a teherautó-gyártás zavartalanul folyhatott, 1942-ben a Gestapo egyik fontos szálláshelyévé vált. 1944-ben megkezdődött a város bombázása, Lyont aztán a szövetségesek szabadították fel. A város a 70-es évekre ismét magához tért, 1975-ben épült új repülőtere, 1978-ban első metróvonala, 1981-ben megérkezett az első TGV is Párizsból. A modern városépítészet meghonosítása Michel Noir polgármester nevéhez fűződik. A 90-es évek elején már az általa propagált új stílusban épült az Opera, valamint az új városrész, a Cité International.

Látnivalók, nevezetességei:
Lyon óvárosát, ahol az egyes korok külön kis városrészeket alkotnak, az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította. Érdemes erre sétálni, hisz többek közt itt találjuk Franciaország legnagyobb reneszánsz városrészét. A Croix Rousse domboldalán található lyoni selyemszövők hajdani negyede ma a divattervezők műhelyeinek és üzleteinek ad otthont. A középkori városnegyed macskaköves utcái, üzletekkel és éttermekkel várnak.

A Le Corbusier által tervezett Sainte Marie de la Tourette az egyik legfontosabb, késő modernista stílusban emelt épülete Lyonnak. Noha a durva vasbeton szerkezetet már kevesebb szerzetes lakja, mint hajdanán, még mindig működik, nem mellesleg, az építészhallgatók kedvelt zarándokhelye. A la Tourette kolostor festői környezetben fekszik, a természet közepén, egy kis völgyben található, mely közvetlenül az erdőre nyílik. A kolostorhoz templom, tanulóterem, hálók, könyvtár és refektórium is tartozik. Az épület harmóniája, minden durvasága ellenére abban áll, hogy épp keménységével hangsúlyozza a szerzetesi lét nehézségeit. Üres celláiban, ha épp úgy adódik, éjszakára szállást is biztosítanak.

A Saint-Jean-Baptiste de Lyon római katolikus székesegyházat Lyon első két püspöke alapította. A tekintélyes épület kórusa 80 méter hosszú és 20 méter széles, templomhajója 32,5 méter magas. Figyelemreméltó az oltár két oldalán elhelyezett kereszt, illetve a templom Bourbon kápolnája. A székesegyházhoz egy 14. századi csillagászati óra is tartozik. Amíg a Notre Dame de Fourvière bazilika meg nem épült, ez volt Lyon kiemelkedő egyháza.

A Notre-Dame de Fourvière bazilikát 1872 és 1896 között építették, a keresztény értékek diadalát tükrözi az 1870-es lyoni szocialista közösség felett, akárcsak a hasonló inspirációs forrásból táplálkozó párizsi Sacre Coeur Bazilika.  Pierre Bossan építész tervezte, akire a román és a bizánci építészet egyaránt hatással volt, noha ez a két gótikustól eltérő modell mindenképp szokatlan választásnak bizonyult a maga idején. A bazilikának elsősorban szép mozaikjai, kiváló üvegfestményei és Szent József kriptája jelentős. A bazilika, amely tárlatvezetésekkel és egyházi művészeti múzeummal várja a turistákat, évi 1,5 millió látogatóval büszkélkedik. Az egyházi épület egyértelműen uralja Lyon városképét, nem véletlen tehát, hogy a város szimbóluma. A templomnak négy tornya és egy harangtornya van, mely tetején Szűz Mária aranyozott szobra áll. Az északi toronyba fel lehet mászni, ahonnét 180 fokos kilátás tárul Lyonra és a külvárosra. A bazilika különlegessége továbbá, hogy voltaképp két katedrálisból áll, egyik a másik tetején foglal helyet. Míg az első szentély gazdagon díszített, az alsó sokkal egyszerűbb és visszafogottabb. A városban minden év december 8-án megrendezik a Fények Ünnepét, mely eredete ugyancsak a katedrálishoz nyúlik vissza. A helyiek ugyanis megfogadták Szűz Máriának, a város védőszentjének, hogy ha Lyon megmenekül az 1643. évi pestisjárvány halálos veszedelemétől, méltó módon fognak hálát adni neki. Felépítették a templomot, a december 8-i megemlékezéseknek pedig sokáig a bazilika, majd 1852-től a bazilika melletti Szűz Mária-szobor volt a központja. Az évszázadok során az egész városban elterjedt, hogy a polgárok ablakaikba tett gyertyákkal emlékeznek, illetve a fontos lyoni épületeket, köztereket, szobrokat kivilágítják. 1998. óta a Notre-Dame de Fourvière bazilika az UNESCO Világörökség részét képezi.

A Szent Martin-d’Ainay templom az egyik olyan ritka románkori bazilikára emlékeztető templom, mely mai napig fennmaradt Lyonban. Mindenképpen érdemes felkeresni, akárcsak a római kori maradványokat a hegyoldalban, a Fourviere bazilika tőszomszédságában, ahová egy galloromán múzeum létesült. A Szent Ferenc templom hatalmas és máig változatlan állapotban fennmaradt csőorgonájáról nevezetes, mely a világ minden tájáról vonzza a hallgatóságot.

A Lumiére múzeum a mozi atyjainak tiszteletére épült, a fivérek első találmányait ismerhetjük meg falai között. Az Afrika Múzeum pedig, az egyik legrégebbi lyoni múzeum. A Musée des Beaux-Arts de Lyon a település Szépművészeti Múzeuma. Gyűjteményében az ókori Egyiptom kincseitől a modern művészeti alkotásokig bezárólag, mindent meglelünk, nem véletlenül egyike a legfontosabb európai múzeumoknak. Falai közt Georges Braque, Henri Laurens és Théodore Géricault egy-egy munkáját is megtekinthetjük.

A környék zoomolható térképe, GoogleMaps műholdkép, 3D domborzat vagy StreetView képek, fotók, kiváló minőségben:

Turisztikai hivatal napi program ajánlója itt: www.lyon.fr
Illetve másképp, profi üzletre koncentráló szigorral: www.en.lyon-france.com. Nagy léptékben, a fő helyek, események leírása, illet sok-sok apró tipp is a weboldalakon. Hol együnk, mely éttermek jók, hová mehetünk szórakozni, milyen szállás és üzleti lehetőségek várnak ránk stb., minden online összegyűjtve több nyelven. A Lyon City Card: 1-2-3 napra 20 és 40 euró közötti áron érhető el, . Tömegközlekedés, hajós kirándulások és múzeumok sora kedvezményesen. Tanulóknak még olcsóbb: 1 nap 16 € / 2 nap 24 € / 3 nap 32 €. Múzeumok listája címszavakban: Képzőművészeti, Textil-és Iparművészeti,Történeti Nemzetközi Babamúzeum, Kortárs Művészeti, Gallo-római Lyon Fourvière, A Lumière Intézet, a mozi, Központ története az ellenállás és deportálás, Gallo-római Saint Romain en Gal, Maison des Canuts (selyem dolgozók), Nemzetközi Miniatűr-és mozi, Tony Garnier Városi, Henri Malartre’s Automobile Museum, a szakrális művészet Fourvière, Kórházi (Musée des hospice Civils de Lyon), Nyomtatási, Afrikai, „Soierie Vivante” Egyesület (selyem műhelyek), Ampère villamosenergia, Petit Musée de Guignol és a Renaissance. Buszos városnézés, kerékpárbérlés, autóbérlés és minden, amire szükségünk lehet.

A Lyon és Chamonix (Mont Blanc) közötti út csodálatos, aki autóval utazik, annak nyugodtan ajánlható, hogy két pihenőt iktasson be Magyarországig. Németország és Olaszország felé haladva is garantált az életre szóló élmény, érdemes az ismerősök élménybeszámolóit és az interneten található képeket összevetni, és ezek után a szívünkre hallgatni.

Egy hozzászólás a(z) “Lyon látnivalók, lyoni nevezetességek blog-útikalauz” bejegyzéshez

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük