Balaton, a legnagyobb magyar tó (tenger), kiránduló és nyaralóhely, sőt annál jóval érdekesebb, sokszínűbb.
Látnivalók a Balaton körül: Siófok, Keszthely, Balatonfüred, Tihany, Hegyestű, Szent György-hegy, Szigliget, Balatonederics, Badacsony stb. a ‘magyar tenger‘ peremén.
Kb. szálláshely ajánlatok százával rendezve, online napi és csomag árral: Balaton szállás lista és foglalás ITT – hotel, panzió és apartmanház. Minden kategória gyorsan kereshető és online foglalható. Minden település: Siófok, Hévíz, Balatonfüred, Keszthely, Gyenesdiás, Szántód, Veszprém, Zamárdi, Ságvár, Balatongyörök, Nemesvita és Cserszegtomaj.
Árak gyors keresője egész Magyarországra: Teljes Magyarország akciós szálloda árai ITT – gyors áttekintés hazánk hoteleiről, profi rendszer magyar foglalással.
A Tihanyi Apátság, netán a legendás visszhang, a keszthelyi Helikon kastély, a siófoki Ezüstpart, vagy egyszerűen csak az ínycsiklandó badacsonyi borok? – mindenkinek más jut eszébe a magyar riviéráról. A ’80-as évek SZOT üdülős nyaralásai után, ma ismét divat a Balatonhoz vakációzni menni. A magyar tenger nemcsak a német turisták körében egyre népszerűbb, a belföldi turizmus feléledésével, mi magunk is egyre többet látogatjuk. A jól ismert balatoni nevezetességeken túl, néhány csemegével is szeretnénk szolgálni a térségbe érkezőknek, hogy ne csupán a fürdőzés örömeit élvezhessék, ha a Balatont választják úti célul. Bár az ismertebb helyekkel kezdjük, nem feledjük bemutatni azok rejtett érdekességeit, értékeit sem!
Tihany
A Balaton egyik leglátogatottabb kiránduló- és üdülőparadicsomának számító félsziget, nem véletlen a turisták kedvence. A Csokonai által is megénekelt visszhang ugyan a múlté, a páratlan szépségű bencés apátsági templom, a kolostorban helyt kapott múzeum és az ófalu Szabadtéri Néprajzi Múzeuma páratlan értékeinél fogva igazán megérdemel egy kirándulást. Az apátságot a 11. században I. András király alapította, az alapítólevél fontos nyelvemlékünk. A román stílusú altemplomban megtekinthetjük András király sírját is. Maga a templom beltere hazánk barokk építészetének egyik páratlan remeke, szépségénél fogva Jézus szíve oltára és főoltára emelkedik ki. A múzeumban az érdeklődök a „Tihanyi Bencés Apátság és népei” című kiállítást tekinthetik meg, mely a hely szerzetesi és népi életét hivatott bemutatni a 11. századtól egészen mostanáig. Az Apátság szomszédságából pazar panoráma tárul a városra, ne feledjünk el lepillantani a mélységbe. Jó hír a sportos turisták számára, hogy Tihanyt biciklivel is könnyűszerrel megközelíthetik, sőt körtúrát is tehetnek a félsziget körül. A kuriózumok kedvelői ne hagyják ki a helyi Babamúzeumot se, mely gyerekeiknek is tetszeni fog, illetve az Óvár keleti felén húzódó barátlakásokat, melyek Közép-Európa egyetlen épen maradt középkori remetetelepét képezik.
A Balaton fővárosaként is emlegetett, közel 750 éves múlttal büszkélkedő település, legkimagaslóbb nevezetessége a barokk stílusban emelt, keszthelyi Festetics-kastély, mely hazánk negyedik legnagyobb kastélyának számít. Noha volt már szovjet hadikórház és magyar laktanya is, napjainkban múzeumként és konferenciaközpontként funkcionál. Építését Festetics Kristóf kezdte meg még az 1745-ös esztendőben. A kastély kápolnájának és könyvtárának kialakítása már Festetics György nevéhez fűződik és a 18. század végére, a 19. elejére tehető. Időszakos kiállítások tucatjai és megannyi koncert, zenei rendezvény várja az idelátogatókat az év során. Szépségénél fogva, több mint 50 féle fa- és bokorfajával említést érdemel a kastély parkja is, ahol nyaranta színházi előadások kerülnek megrendezésre. A parkban sziklakertet, oroszlános kutat, kocsiházat és istállót is találunk, de itt működik a híres Hintómúzeum is. Szintén az üdülő szezon különlegességének számít az esti kastélylátogatás, melyet nemcsak andalító muzsika, meghitt gyertyafény tesz még bensőségesebb hangulatúvá.
Szintén Keszthelyen találjuk a Balaton egyetlen korhűen felújított szigetfürdőjét, mely a 21. századi technikával felszerelt Városi strand részét képezi, a város sétálóutcáján pedig kellemes éttermek és kávézók várják, hogy felfedezzük őket. A nevezetességek sorából ne hagyjuk ki a város főterén magasodó gótikus plébániatemplomot sem, és a Balaton történetét felelevenítő Balatoni Múzeumot. Az aktív kikapcsolódás szerelmeseit a Keszthelyi-hegység kijelölt turistaútvonalai csábíthatják barangolásra.
Siófok
Siófok említése kapcsán a fiatalabb generációnak kapásból a Beach House ugrik be, de a Balaton keleti-medencéjének közepén fekvő, Somogy-béli város ennél azért több látnivalót tartogat. Ott van mindjárt a Krúdy-villa és a Thanhoffer-villa. Míg előbbi neves és szeretett írónk kedvelt nyári lakjaként funkcionált, utóbbiban Horthy Miklós hajdani főhadiszállását tisztelhetjük. Siófok legnevezetesebb épülete mégis csak a városközpontban magasodó Víztorony, melyet 1912-ben emeltek. A templomok sorából a neoromán stílusú, 1903-ban épített Plébánia-templom és a Makovecz Imre tervezte Evangélikus templom emelkedik ki. Előbbi nevezetessége orgonája, mely a Balaton-vidék legnagyobbja, utóbbit pompás faszerkezete avatja Siófok és hazánk legmodernebb evangélikus templomává. Siófok szintén meghatározó építményének számít a Meteorológiai Obszervatórium, mely a viharjelzésért felel szerte a Balaton körül. Érdemes egy sétát tennünk a siófoki kikötőben is, ahol a balatoni gőzhajózás jelentős jubileumainak tiszteletére állított emlékműveket is megcsodálhatjuk. A hely hírét emeli továbbá, hogy itt van a népszerű Balaton átúszó verseny célállomása is.
Ha Siófok, akkor Ezüstpart, a népszerű üdülőkomplexumot mindenki ismeri. Akárcsak a Beach Housenak otthont adó 8 hektáros Nagystrandot, mely egyben az ország egyik leglátogatottabb strandja is. Míg a Sóstói strand a fizetős strandok egyik legjobbja, a Balatonszabadi, a szabad strandok számát gazdagítja.
Ha szép lányokra vagyunk kíváncsiak, évről-évre végiggyönyörködhetjük a Sió Miss Balaton szépségverseny döntőjét, ha viszont a gasztronómiára lennénk fogékonyak, a Bor és Kenyér Ünnepe idején érdemes Siófokra látogatnunk.
A kultúra barátai a helyi Ásványmúzeumban és Tojásmúzeumban, illetve a Rádiós Hírközlési Múzeumban élhetnek szenvedélyeiknek, de a helyi galériákban is érdemes lehet látogatást tenniük.
Hegyestű
A Balaton környéke számos kevésbé közismert látványosságot is rejteget, ezek köréből is kiemelkedik például a Tapolcai műút közelében fekvő monoszlói Hegyestű. A páratlan természeti képződményt voltaképp egy vulkáni kúp mellett elhelyezkedő bánya falának tűszerű kőoszlopai alkotják.
A hajdani bányaudvarban bányászattörténeti múzeum is működik, ahová fizetős turistaúton kapaszkodhatunk fel. Innét érdemes egy pillantást vetni a körös-körül elnyúló tájra, a panoráma lélegzetelállító.
Szent György-hegy
Ha már úgyis Tapolca környékén járunk, érdemes egy kitérőt tennünk a Szent György-hegy felé is. A kőoszlopokból álló, neves bazaltorgona mellett 4 kilométeres tanösvény vezet, melyen keresztülhaladva a hegy földtörténetével és különleges állatvilágával is megismerkedhetünk.
Szigliget
Szigliget nemcsak nemes nedűinek köszönheti hírnevét, középkorból származó vára
és a hajdani Esterházy-kastélyban helyt kapott alkotóháza, az írók paradicsoma, ahol egykor Ady is papírra vetette sorait, legalább annyira népszerű a turisták körében. Csodás arborétumát egyetlen természetkedvelőnek sem szabad kihagyni!
Balatonederics
Ha igazán páratlan élményre vágyunk, ne feledjük ki a sorból Balatonedericset sem, ahol Magyarország hetedik leghosszabb barlangjában még barlangtúrán is részt vehetünk. A három kilométeres Csodabogyós-barlangban a gyakorlott mászók, akár négy órás túrára is befizethetnek. A barlanghoz gyalogosan juthatunk el a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkon keresztül.
A családosok, kisgyerekesek számára tartogat maradandó élményt a szintén Balatonedericsen található Afrika Múzeum, mely szafariparkjában tevéket és zebrákat is lehet látni. Az apróságok ezenfelül a pónilovaglás örömeibe is belekóstolhatnak.
Túrák
Aki elég jó kondícióban tudja magát s kerékpárral vágna neki a Balatonnak, nosza tegye. 2004. óta létezik ugyanis az a 200 kilométeres bringakörút, mely körülölelve a „magyar tengert”, hozzákapcsolódó túraútvonalakkal kívánja megkönnyíteni a biciklis felfedezők dolgát.
Ott van például a Balaton-felvidéki Kéktúra, mely Pétfürdőről indul s Badacsonyban ér véget, ahol a Bormúzeum ígér kihagyhatatlan élményt. Az utat kék sáv jelzi. A „szívbetegek mekkájaként” emlegetett Balatonfüred mellett, a túrázók útjuk során a fennebb már bemutatott Hegyestűt is érintik, akárcsak a kőtengeréről nevezetes Káli-medencét.
Induljanak hát, s fedezzék fel újra, más szemmel a Balaton környékét!
Balaton térképe (zoomolható), GoogleMaps:
Képek: