Galanta (Galánta)
„és egy képzelt szerelemi történet” helyett a tények a városról. A képzelet és a valóság gyakran összemosodók. Egy biztosnak tűnik, hogy 1995-ben egy nemzetközi matematika verseny kapcsán eljutottam a szlovákiai városba. A 15 ezer fős állandó lakosságú város egy összesen közel 94 ezer fős térség központja.
Szálláshelyek, szoba hotelben, panzió vagy apartman keresése: Galanta összes hotelének ajánlatai kereshetőek ITT. Minden lehetséges hely, vendég vélemények és Galánta környéke települések sorban.
Szálláshelyek, hotel árak és díjmentes, ingyenes foglalás magyarul:
Szlovákia más városai – egyelőre csak a környék városaiban vannak online foglalható hotelek, kemping stb.: Hotel Galanta (17 szobás ház, étterem) és a Hotel City Galanta 4**** (39 db szoba, a legnagyobb ház egyágyas illetve kétágyas szobákkal, mini lakosztállyal), Penzion a Restauracia Toldi, Ubytovanie House (6 db kiadó magánszállás szoba 2-2 főre), Merci Hotel 4**** (27 db kiadó szobával, szép, de nagyon kieső helyen, drága).
Közeli települések, környéke online szállás ajánlóval, egyénileg díjmentesen foglalható szobák, apartmanok (lakás) és üdülők: Nagyszombat, Szenc, Dunatőkés, Diószeg, Alsószerdahely, Sopornya, Vezekény, Mocsonok, Zavar, Erzsébetkápolna, Cabaj és Diósförgepatony.
Fotók, szállás és utazás élménybeszámoló fórum ízelítő:
Tudnivalók, nevezetességei:
Galánta (szlovákul Galanta) a Mátyusföld központja, a Nagyszombati kerület Galántai járásának székhelye. Nagyszombattól 26 kilométerre, a Dunamenti-síkság északi részén fekszik. A város a dunamenti régió egyik közigazgatási, kulturális és gazdasági központja.
Területén már az újkőkorban letelepedtek. Galánta első írásos említése 1237-ből származik, IV. Béla király a pannonhalmi apátság egykori birtokaként hivatkozik rá oklevelében. Bár a településnek már 1570-ben vásártartási joga volt, csak a 17. században szerzett városi előjogokat. Galánta döntő fejlődését az Eszterházyanak köszönheti. A nemesi család jelenléte, két fontos történelmi nevezetességet hagyott maga után, a 17. századi reneszánsz és az 1860-ból származó neogótikus kastélyt. A 18. században elsősorban kézműipara fejlődött dinamikusan, ekkor alakultak ki céhei. 1850-ben a vasút elérte a várost, bankok, bíróság, közhivatalok létesültek területén. A 19. századra virradóra a város a régió adminisztratív központjává vált. A trianoni békeszerződésig Pozsony vármegye Galántai járásának székhelye volt. Magyar lakosságának felét 1945 után telepítették ki. A város mai arculata ekkor alakult ki döntően. Az eredeti történelmi épületek nagy része a szocialista urbanizációs politikának esett áldozatul.
Galánta legjelentősebb látnivalói közé elsősorban a két Esterházy kastély tartozik. A reneszánsz 1600 tájékán épült Eszterházy Ferenc megrendelésére. Jelenlegi arculatát az utolsó felújítás után nyerte el 1992-ben. A kastélyban házasságkötő terem működik, továbbá a városi galéria és a honismereti múzeum állandó kiállítása található benne. Pincehelyiségei helyi kulturális és társadalmi eseményeknek adnak otthont. A későbbi, neogótikus 1633-ben épült Eszterházy Pál és Dániel megrendelésére. Az eredetileg reneszánsz stílusban emelt épületet 1736-ban barokk stílusban építették át, végső formáját 1861-ben nyerte el Eszterházy József kezdeményezésére, akit az átépítéskor az angol gótikus stílus inspirált.
Ha Galántán járunk, érdemes még felkeresni a város fő utcáján található, 1805-ben épült Szent István templomot a felújított óratoronnyal. A templom belsejének legszebb darabja az 1741-ből származó oltár, melyet a lebontott barokk Hétfájdalmú Szűz Mária kápolnából szállítottak át. A régi temetőben az Eszterházy család temetkezési kriptáját találjuk meg.
A város és környéke sok lehetőséget nyújt a pihenésre. A sportolni vágyókat a sportcsarnok, a foci-, az atlétikai-, a teniszpálya, a fedett uszoda, a szauna-masszázs központok és az edzőtermek várják. A Galandia termálközpontban és a helyi termálfürdőkben kipróbálhatjuk a csúszdát, a vízi örvényt, a ringató öblöt és az aláfúvásos fekpadot, melyet a masszázsközpont és a játszótér szolgáltatásai tetőznek be. A várostól öt kilométerre található a Kaskády üdülési és oktatási központ, ahol olyan vízi sportoknak hódolhatunk, akár a szörf, a vízisí vagy a vízi motorozás. A Kaskády központ ezenfelül szállást és étkeztetést biztosít az arra vetődő turistáknak, illetve egyéb sportlehetőségeket kínál.
A város látogatóinak nem szabad kihagyniuk a minden augusztusban megrendezésre kerülő Galántai vásárt és a májusban megrendezésre kerülő Kodály Zoltán napokat sem. A híres zeneszerzőről annyit mindenképp érdemes tudni, hogy gyermekkorában Galántán lakott, apja itt volt állomásfőnök. Valamint, hogy egyik illusztris alkotását, a Galántai táncokat a helyi népzene ihlette. Szobrát az újabb kastéllyal szembeni parkban csodálhatjuk meg, ha Galántára vezet az utunk.
Ez a város nem a turizmus fellegvára, de néhány pici szálláshely, vendégház itt akad, ahol tudunk szobát bérelni hosszabb távra vagy egy éjre. Az euro-ra való átállás a számunkra egy picit megdrágította a szlovákiai árakat.
Galánta panzió, szállás oldal (szlovák): penzion-viktoria.sk/hu/
több más szálláshely: www.uby.sk/ubytovanie/galanta
GoogleMaps műholdképek, térképen a város és környéke StreetView fotókon egyre jobb mimőségben az interneten.
Linkek:
Lap.hu
www.galanta.sk/