A kirándulás és a természet kedvelői aligha találhatnának tökéletesebb helyet hazánkban, mint Szilvásvárad. Régebben nyaraltam ott, és azóta úgy tekintek rá, mint az egyik kedvenc nyaralásomra. Gyönyörű természeti látványosságok, érdekes múzeumok és rengeteg séta, könnyebb-nehezebb kirándulás várja az ide látogatókat.
A legtöbb utazót az ország egyik legszebb kirándulóhelye, a Szalajka-völgy vonzza. A völgy 4,2 km-én végig csak gyönyörködik az ember: a tavak, a Szikla-forrás és a csodás Fátyol-vízesés mentén sétálva – vagy kerékpáron közlekedve – végig hallható halk csobogással a Szalajka-patak, amelynek kristálytiszta vize van. A karsztforrásokból eredő patakok vizéből lerakódott mésztufa érdekes lépcsőszerű képződményt hozott létre a Fátyol-vízesésnél, melyen a fátyolosan lezúduló tiszta víz, csodálatos látványt nyújt. A Szilvásvárad és a Szalajka-völgy hallatán szinte mindenkinek eszébe jut a Pisztráng. A látogatókat végigkísérik a pisztrángos tavak s a köztük lévő pisztrángtelepek, ahol több mint 100 éve folyik a sebes és szivárványos pisztráng tenyésztése. Ez a hal Szilvásvárad gasztronómiájának meghatározó eleme, melyet a helyi vendéglátók szinte minden formában készítenek. Érdemes megkóstolni ezt az ínyencséget! Számomra a leginkább emlékezetes az volt, amikor felmásztunk az Istállóskői ősemberbarlanghoz. Sikerült legyőznöm a tériszonyomat, bár ez nehéz feladat volt, az út ugyanis igen keskenynek és csúszósnak bizonyult. Nehéz a túra, de megéri feljutni, mindeközben arra gondolva, hogy az ősemberek nyomában járhatunk. Belépve tényleg kézzel fogható az ősiség fogalma. Az itt talált leletek 30-40 ezer évesek, köztük kő- és csonteszközök, tűzrakóhely és barlangi medve, ősbölény és tundraszarvas csontok. A Szalajka-völgy egyik mellékvölgyében, a Horotnában berendezett múzeum az erdő és az ember kapcsolatát: a különböző erdei munkák eszközeit, termékeit, az erdei mesterek életmódját, építményeit mutatja be. Láthattuk az erdei mesteremberek kényelmesnek épp nem nevezhető szálláshelyeit, eszközeiket, munkájuk menetét is bemutatták. A favágás és az abból létrejövő munkák folyamatait és eszközeit szintén megtekinthettük. Végül a völgy egy másik turistacsalogatója az erdei kisvasút, amely a terület előbb felsorolt, legfőbb nevezetességeinél, vagy azokhoz közel áll meg, így akkor is láthatunk mindent, ha nem bírjuk a sok gyaloglást. A vasútról nézve ténylegesen elmerülhettünk a táj szépségében fáradságok nélkül. Érdemes a túrával kezdeni, majd a visszafele utat jól megérdemelten, a vonaton pihenve megtenni. A vasút az 1900-as évek elejétől működik, először fa és szén szállítására használták, ez fokozatosan átalakult turisztikai forgalommá.
A hely híres az itt lévő lipicai ménesről, ahol „a legjobb lovakat tenyésszék, melyek a császári udvar számára lesznek elővezetve. Ezek a legkiválóbb és legtűrőképesebb lovak legyenek. Kemény és köves talajon járjanak ott, ahol kevés fű nől”. Ezeknek az igényeknek kiváló otthont ad Szilvásvárad köves, hegyvidéki talajával. A barokk korban kitenyésztett lófajta valóban különleges szépségű, nagy teherbírású állat, ezt bizonyítják a lovassportokban elért nemzetközi sikerek. A mai lóállomány körülbelül 250 állatot foglal magába. Érdemes megtekinteni őket a Lovas Múzeum és Ménesistállót, ahol a ménes legszebb állatait láthattuk, illetve a múzeumrészlegben egy kiállítás működik a történetről, eszközökről.
Érdekes az Erdészeti Múzeum, amely a Bükk hegység élővilágát mutatja be. Kitömött állatok, helytörténeti dokumentumok tekinthetők itt meg. A belépő mindössze jelképes, felnőtteknek 400 Ft, gyermekeknek csak 200 Ft.
Egy másik érdekes kiállítás a Középkori Börtönmúzeum és Panoptikum, de csak az erős idegzetűeknek ajánlom! A gyűjteményben lévő tárgyak mellett ugyanis élethű jeleneteket ábrázoló figurák elevenítik meg a múltat.
A kirándulást nem feltétlen kell abbahagyni a Szalajka-völgynél, ugyanis itt található aMilleniumi Kilátó. A szép faépítményről 20 méteres magasságból láthatjuk a tájat. A Milleniumi sétaútvonal részeként közelíthető meg, tehát egy újabb túrát is érdemes bevállalni a kilátás érdekében. Tiszta időben akár a Tátra csúcsait is látni lehet.
További aktív kikapcsolódást nyújt a Kalandpark, ha még nem fáradtunk el. Mára 5 egységből áll, a legegyszerűbb az ovis pálya, ahol a kicsik tehetik próbára magukat. A kalanderdőn 6 méter magasságban lévő kötélpályák sora áll, ennél nehezebb az adrenalin pálya, ahol emelkedő részek is vannak, akár 9 méter magasan. Ez már komolyabb fizikai erőfeszítést kíván, de kihagyhatók a legnehezebb részek. A balansz pálya az egyensúlyérzéket teszi próbára, míg a flying fox egy csúszópálya, ahol csak át kell magunkat és csigáinkat szerelni egy másik kötélre. Ez az egyik legizgalmasabb kalandpark az országban.
Látható tehát, hogy az itteni programok az aktív kikapcsolódást szolgálják. Esténkénti megpihenésre sok szállás közül válogathatunk. Szálláskeresés ITT vagy ITT.
Képgaléria a nyaralásról, ízelítő élmények vélemények helyett: