Prato látnivalói, Toszkána

Prato

A Pratót övező hegyekben már a paleolítikumban megtelepedtek. Az alacsonyabban fekvő területeket csak később lepték el az etruszkok. Majd a rómaiakhoz került. A középkor alkonyán bizánci és lombard uralom következett. A 10. századig Pratónak két része létezett, Borgo al Corinót és a Prátói várat különböztették meg. A következő században, a vár urai, az Alberti család egyesítette a különálló területeket. Ebben az időben a síkság annyira kiszáradt, hogy egy hidraulikus rendszer segítségével tudták csak a Bisenzio folyó vizét a textil növények öntözésére használni. Az Albertik családi erődjüket is áttették a Bisenzio völgyébe, minek köszönhetően Prato önálló, szabad kantonként fejlődhetett tovább. A város lakossága két évszázadon belül elérte a 15 ezer főt a textilipar robbanásszerű fejlődésének következtében.

Katedrális templom Santo Stefano

A 12. század közepén, majd a 14. század elején két sorral bővítették a városfalat is. 1326-ban, hogy Firenze terjeszkedési politikájának ellent mondjanak, a prátóiak önkéntesen fejet hajtottak a nápolyi király, Anjou Róbert uralmának. Mindez hiábavaló cselekedet volt, hisz 1351-ben Nápolyi Joanna a várost 17500 ezüstérméért eladta Firenzének. Így az előző évszázadokéhoz képest, Prato történetében nem állhatott be jelentős változás. 1512-ben II. Julius pápa és a hadvezér, V. Károly spanyol csapatai szállták meg a várost, hogy a közeli Firenzét visszaszerezzék a Medici családnak. Prato feldúlásának szigorúsága a Firenzei Köztársaság feladásához, és a Medici ház restaurációjához vezetett. Az ellenséges sereg több mint 50 ezer helyi lakost mészárolt le az utcákon. Prato 1653-ban kapott városi jogokat, majd a katolikus egyházmegye székhelye lett. Főképp a 18. században indult fejlődésnek. Olaszország 19. századi egyesítése után, elsődleges ipari központtá vált, különösképp, ami a textiliparra vonatkozik. A város lakossága rohamosan növekedett. Korábban a firenzei tartomány része volt, 1992-ben lett Prato tartomány fővárosává.

Nevezetességei, látnivalók:
A provincia
fővárosa ma egy nyüzsgő, modern város képét nyújtja, mely mindig is ügyelt rá, hogy középkori örökségét szem előtt tartva fejlődjön az idők során. A fallal körülvett városközpont kicsi ugyan, de legalább mindent könnyen megtalálunk, a templomoktól a gazdag múzeumokon át a régi épületekig. Prato valóban modern, ipari kerülete a központ legkeletibb részén fekszik, a kortárs művészet és az üzleti élet központja.

A város számos kulturális öröksége közül a Filippo Lippi freskóit felvonultató Szent István székesegyház emelkedik ki, mely nemcsak arról nevezetes, hogy külső, angyalokkal ékített pulpitusát Donatello készítette. A templom ragyogó példája a román gótikus építészetnek is, annak dacára, hogy az idők folyamán, mennyi átépítésen esett keresztül. Építészeti egységességét a világos albaréznek és a sötétzöld márványnak köszönheti, melyek a 15. századig tipikus építőanyagai voltak a prátói mestereknek. A homlokzat szobordíszeit Andrea della Robbia készítette. Belterét, olyan jelentős alkotók freskói ékítik, mint Ucelloé, vagy Filippo Lippié. A bejárat mellett találjuk a „Szent Öv” kápolnát (Sacra Cintura), ahol azt a nevezetes övet őrzik, melyet állítólag Szűz Mária csatolt le magáról, mielőtt a mennybe vitetett. Prato az ereklye miatt a 12. század óta kedvelt célpontja a zarándokoknak is.

Ami Prato kastélyait illeti, három is említésre méltó közülük.  A Palazzo Pretoriót vörös téglából építették a 13. században. Fehér kőből emelt szárnya a késő gótikából származik. A 16. században egy külső lépcsősort és egy óratornyot is építettek hozzá. Szintén nevezetes a Palazzo Datini a Városháza téren, melyet 1383-ban a zseniális érzékkel megáldott kereskedő, Francesco Datini építtetett. Külső freskóival a 14. század végi rezidenciák ritka példánya. Olyan firenzei művészek díszítették, mint Agnolo Gaddi vagy Niccolò Gerini. 1409-ben V. Sándor pápa és Anjou Lajos székhelye volt. A harmadik épület a 12. századból származó Palazzo degli Alberti, ma jelentős művészeti galériának ad otthont, Filippo Lippi Prátói Madonnáját, Giovanni Bellini Keresztrefeszítését és Caravaggio Töviskoronázását tekinthetjük meg itt.

A 13. századból származó Castello dell’Imperatore a legészakibb vár, és a sváb építészet egyetlen példája Olaszországban, II. Hohenstauf Frederick építette szicíliai és pugliai erődök mintájára. A vár előtt Alfa Romeókat állítottak ki a száguldást szerető prátóiak.

A város további érdekességei közé tartozik továbbá, a Centro per l’arte contemporanea Luigi Pecci is, az avant-garde stílusban épült múzeum és oktatási központ, mely elsősorban a kortárs művészetekre koncentrál. Valamint Prato ad otthont a modern Monash Egyetemi Központnak is, mely a legnagyobb ausztráliai akadémiai intézet Európában, szoros kapcsolatot tart az ausztrál tanulókkal, angol nyelvű tanfolyamokat szervez.

A város reneszánsz emlékei közé sorolják a Santa Maria delle Carceri templomot, melyet Lorenzo de’ Medici megbízására Sangallo mester készített 1484-ben. Alaprajza görög keresztet formáz, melyet Brunelleschi tipikusan reneszánsz Pazzi Kápolnája inspirált.  A belsőtéren Luca della Robbia kétszínű majolika szegélydísze fut körbe, a művész a szerzője a kupolát díszítő, négy evangélista tondójának is. A templom külső homlokzata befejezetlen, csak nyugati fele készült el a 19. században Sangallo mester tervei alapján.

Prato múltjára és jelenére egyaránt tekintettel, érdemes ellátogatni a Textilmúzeumba is, mely az egyetlen múzeum Olaszországban, ahol a művészetét és a technológiáját is megmutatják az anyaggyártásnak. A tárlat több mint 5000 hímzésmintát vonultat fel, melyek a Kr. utáni 5. századi manufaktúrákból és a jelenkori gyárakból származnak.

Az Alberti Múzeumban a toszkán barokk elevenedik meg, Caravaggio, Giovanni Bellini, Filippo Lippi műveivel farkasszemezhetünk termeiben.

Prato városát a közterein emelt számos, felújított szobor teszi igazán barátságossá és hangulatossá, melyek közül csak egy Henry Moore kiemelkedő alkotása.

Számos helyi specialitásával, Prato a lassú evés mozgalom egyik központja is, a keksz-szerű cantucinni, a biscotti és néhány prátói péksütemény valóban csak lassan, alaposan megrágva fogyasztható. Saját recepttel még jobbra, egészségesebbre készíthetjük.

Prato szállás, hotel és kiadó apartman ajánló, olcsó, diák- vagy turistaszálló lehetőségek keresése online egyénileg illetve kis csoportoknak.

A város most, jelenleg több eseménynek tudott helyszínt biztosítani, így volt itt nemzetközi sport verseny is. Így a régi, történelmi épületek mellett az élet mai alakulását is szemmel tudtuk kísérni.

Élményképek ízelítő, fotók élménybeszámoló helyett:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük