Történelem, történeti leírás a látnivalók és nevezetességek előtt:
Először Perusia néven vált ismertté, a tizenkét etruszk város egyikeként. A pun háborúk idején (216-205) Róma mellett állt, Kr.u. 251-253 körül lett hivatalosan provincia. A lombárdok idején Perugia a toszkán régió egyik legfontosabb városa volt. A IX. században pápai birtok lett, de még évszázadokig őrizte viszonylagos függetlenségét. A pápák nem egyszer menedéket találtak falai között. Az itt tartott konklávékon választották meg III. Honoriust (1124), IV. Honoriust (1285), V. Celesztint (1294) és V. Kelement (1305) is. Ennek ellenére Perugia mindig is igyekezett megőrizni részleges függetlenségét a pápáktól. 1797-ben a várost meghódították a francia csapatok. 1798. február 4-én megalakították a Tiberina Köztársaságot, melynek Perugia lett a fővárosa, zászlójuk a francia trikolor. 1799-ben a Tiberina Köztársaságot összevonták a Római Köztársasággal. 1832-ben, 1838-ban, 1854-ben és 1997-ben Perugiát földrengések rázták meg. A Római Köztársaság 1848-49-es összeomlása után az osztrákok foglalták el területét. 1859. júniusában a lakosság fellázadt a pápai fennhatóság ellen, és ideiglenes kormányt hozott létre, de a felkelést vérbe fojtották IX. Pius pápa csapatai. 1860. szeptemberében a várost Umbria többi részével együtt végleg egyesítették az Olasz Királysággal. 1973 óta Perugia ad otthont Európa legfontosabb jazzfesztiváljának, az Umbria Jazz Fesztiválnak, mely rendszerint júliusban rendeznek meg. Az utca ilyenkor zsúfolásig megtelik, az emberek jó talján szokás szerint táncolnak, énekelnek.
Nemcsak a város központja, a centro storico, egész Perugia tele van etruszk emlékekkel, igazi turista látványosságokkal, az etruszk-kutatások egyik székhely eze. Perugia kifejezetten hangulatos a Corso Vanucci-val, vagy a főtéren álló szökőkúttal, de az Olaszországra oly jellemző szűk utcácskák is fellelhetőek itt. A város csupa élet. Az egyetemisták is rendszerint a dóm előtti lépcsőkön gyűlnek össze, a szökőkút mellett, de megtaláljuk őket a Contrappunto, Elfo2 bárokban is, melyek teraszain éjszakai bolydul csak fel az élet, vagy a Domus nevű diszkóban.
Perugiában nem olyan sok a turista, mint például Firenzében, így igazi kóstolót kaphatunk a dolce vitaból. Annál is inkább, mert Perugiát a csokoládéja tette híressé, egyedülálló csokoládégyárából, a Peruginából, mely egyébként máig látogatható, messze földre exportálták a híres Perugiai csókokat. A város főutcáján végigsétálva magunk is beleharaphatunk az édes „puszikba”, sőt vásárolhatunk is a híres „csókokból”. A perugiai édesség olyannyira népszerű Olaszországban, hogy tiszteletből minden év októberében a városban kerül megrendezésre a csokoládéfesztivál is.
Aki mégsem nyalánkságokra, kulturális csemegékre volna inkább éhes, az az Umbriai Nemzeti Galéria felé vegye az irányt, ahol Perugia híres szülöttének, Raffaello mesterének, Peruginónak képeit tekintheti meg.
Aki kirándulásra vágyakozna, ellátogathat a közeli Gubióba, vagy Assisibe, de vasúttal Velence sincs olyan messze.
Látnivalók képekkel felsorolva: www.topsightseeing.com/italy/perugia/topsights/index.htm, a fő nevezetességek kis leírással.