Nîmes látnivaló, program, fesztivál és nevezetesség

Programok, története, nevezetességek, látnivalói és érdekességek útleírás magyarul:

Jelenleg, napjainkban érdekes fesztiválok, eseményekben gazdag város. Pl.: Flamenco tánc, sport, római kori játékok, a Feria de Pentecôte (2016.-ban május 12-16.) országos szinten kiemelten híres, június és júliusban nagykoncertek, filmfesztivál, bikaviadal és színházi program stb.

Területén elsőként a voluscusok népe telepedett meg, akik már a római hódítások idejére jelentős várossá tették Nimest. Még a város jelenlegi címerében szerepel a leláncolt krokodil és a pálmafa, melyek egykor az egyiptomi hadjáratok jelképei voltak. A római várost fal övezte, igen gyorsan fejlődött, számos templom és egy impozáns amfiteátrum működött területén. A római birodalom széthullása után a vizigótok, majd a szaracénok várrá alakították az amfiteátrumot, sok építményt pedig leromboltak. A város a 10. században kezdett ismét éledezni, ám a 13. században már az albigens hadjáratok, a 16. században pedig a vallásháborúk viselték meg. A lakosság nagy része a hugenottákhoz csatlakozott, akik 1567. szeptemberében 200 katolikust, főleg papokat, szerzeteseket mészároltak le.

A vallás még a forradalom idején is megosztotta a város lakóit, míg a katolikusok royalisták voltak, a protestánsok a forradalom hívei. Nîmes mindezek mellett fejlődött, a környező vidék gazdasági központjává érett, kialakult ipara, és kulturális téren jelentős szerepre tett szert. 1682-ben megalapították a város művészeti és tudományos akadémiáját. A 19. század közepe óta Nimes a dél-franciaországi bikaviadalok központja. A Feria, a pünkösd napjaiban sorra kerülő idénynyitó viadal hatalmas ünnep, akárcsak az őszi Corrida. Mindkét jeles esemény alkalmával turisták ezrei sereglenek a városba.

Nevezetességei, látnivalók
A város nevezetességeinek sorából mindenképp kiemelkedik a római korból fennmaradt amfiteátrum, az I. században épült Arénes. A dór oszlopokkal szegélyezett küzdőtéren egykor gladiátorok küzdöttek egymással, de az arénában rendezték meg a kocsiversenyeket, és mivel a küzdőteret vízzel fel lehetett tölteni, vízi játékokat szintén tartottak itt, teltház esetén 24 ezer néző szeme láttára. Az amfiteátrum négy bejárata előtt a régészek falak maradványait tárták fel, ezek közül néhány falrészlet a római városfalból maradt, míg a többi későbbi eredetű, feltehetően a vizigótok idejéből származik, akik várrá alakították át és védfalakat építettek elé, a boltíveket pedig befalazták. Később lakásokat kialakítottak a várban, ezeket csak az 1900-as évek végén számolták fel. A 19. században az amfiteátrum bikaviadaloknak adott helyt, ma pedig operaelőadásokat tartanak ki, Verona arénájához hasonlóan.

Ugyancsak a római idők emlékét őrzi a Castellum, a város egykori vízellátását szabályozó, hatalmas kör alakú medence. Hajdanán ide futott be a római vízvezeték, mely 50 kilométer távolságról szállította a napi 20000 köbméternyi vizet, melyet a városnegyedek között osztottak szét. Ugyancsak a rómaiak emlékét őrzi a város legszebb hídja, a Pont du Gard római korabeli híd, ez az UNESCO világörökség része.

Nimes egyházi épületeinek sorában elsősorban a Maison Carrée nevezetes. Az Augustus császár idejéből származó templom téglalap alakú épülete 26 méter hosszú, 15 méter széles és 17 méter magas. A 30 korinthoszi oszloppal övezett templomhoz lépcső vezet fel, nyitott előcsarnokát tíz oszlop szegélyezi. A birodalom bukása után volt katolikus és protestáns templom, majd közhivatal, magánlakás, egy időben istállónak használták, és született olyan terv, mely lebontását és Versaillesba szállítását sürgette. Sorsáról az 1816-os esztendő határozott, amikor műemlékké nyilvánították, és a templom helyreállítási munkálatait megkezdték. Ma a Musée des Antiques székel itt, ahol a régészeti feltárások legértékesebb leleteit tekinthetjük meg, többek közt egy méretes Apollón-szobrot.

Érdemes felkeresni továbbá fellegvárát, melyet 1687-ben építették, hogy a királyi helyőrség felügyelet alatt tarthassa a protestáns város lakóit. De a Mont Cavalier dombon álló Tour Magnét se mulasszuk el megtekinteni. A 34 méter magas torony, hajdanán a római várost védelmező erődrendszerhez tartozott, több mint 30 bástyatoronnyal büszkélkedhetett.

Az ókori örökségek mellett, modern épületeit gazdagítja az 1990-ben felépült Carré des Arts. A Norman Foster brit építőművész által megálmodott üvegpalotában modern képzőművészeti kiállító terem és egy könyvtár kapott helyet. A Musée du Vieux Nîmes, Nimes városi múzeuma, melyet a püspöki palotában találunk. A múzeumok sorából kiemelkedik még a Szépművészeti Múzeum, mely Languedoc második legnagyobb ilyen jellegű múzeuma a gyűjtemény gazdagságát és nagyságát tekintve, illetve a viadalok múzeuma és a város planetáriuma.

Utazás képek, kedvcsináló fotók, élménybeszámoló és szállás:

A város parkjai közül az Esplanade de Gaullét és a 18. századi La Fontaine parkot mindenképpen érdemes felkeresni. Míg előbbi közepén Nimes egyik múlt századi emléke, a Fontaine Pradier magasodik, melyen a várost jelképező nőalakot különböző szimbolikus figurák védelmezik, utóbbiban a II. századi Diána templom romjait csodálhatjuk meg.

Különösen megéri a két nîmes-i viadal idején meglátogatni a várost. A Feriára, melyet 1952-ben rendeztek meg először, mindig május végén kerül sor, öt napon át tart, az egyik legnépszerűbb európai fesztivál, és az őszi Corida sem sokban marad el mögötte.

Aki a helyi specialitásokra kíváncsi, kóstolja meg a nimesi tőkehalat, mely különös ízét a fokhagymás, olívaolajos pácnak köszönheti.

Szállás, hotel (belvárosi szálloda), központi helyen olcsó szálláshelyek (apartman, kiadó lakások konyhával és diákszállás) tippek: Nimes szállások ITT.

A környék zoomolható térképe, GoogleMaps műholdkép, 3D domborzat vagy StreetView képek, fotók a Google segítségével az interneten, sokat segítenek az eligazodásban ezzel.
Nîmes

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük