Görögország – nevezetes, látnivaló szigetek turizmusa

A turisták szigetei

A görög szigetek különböző kőzetekből állnak, amelyek egyben e szigetek megkülönböztető jegyei is: a mészkő a Jón-szigetek, a márvány Szkirosz, Párosz, Íosz, Anáfi és Tínosz,. a gránit Míkonosz, a tajtékkő és a láva pedig Thíra (Szantorin) jellemzője.

Némelyik sziget víztelen és kopár, mint Pátmosz, másokat, mint Aiginát, az erdők borította hegyek-dombok tesznek festőivé, vagy védett és vízben bővelkedő völgyek jellemeznek, mint Krfaliníát. A Jón-szigetek közül Korfu (Kérkira) és Lefkáda (Lefkász) zöld tájairól, Zákinthosz illatos kertjeiről, Itháki apró kikötőiről nevezetes. A Kikládok többnyire kopár szigetek, fehér házakkal és szélmalmokkal. Híosz, Lészvosz (Leszbosz), Számosz és Ikaría bővizű forrásokban és sűrű erdőkben gazdag termékeny sziget, míg Amorgósz és Thíra festői parti szikláikkal keltenek drámai hatást. Az áttetszően tiszta tengervíz mosta Ródosz és Kréta szigetén gyümölcsösökkel, szőlőskertekkel, búzaföldekkel és hegyekkel övezett nagy múltú városok fekszenek.

A falusi települések foltszerűen helyezkednek el mind a szárazföldi területek, mind a szigetek jelentős részén. A házak többnyire kőből és fából épülnek, cseréptetővel, faoszlopokkal és a keskeny, lejtős utcák fölé kiugró erkélyekkel. A szárazföld belsejében a falvak az eleven központi tér, a plateia köré épülnek, a legtöbb part menti város központja a kikötő.

Görögország középső és D-i részén a hegyláncok erősen tagolt, szirtes, nyúlványos tömeget alkotnak, s sziklás hegyhátakon át ereszkednek le a tenger övezte félszigetekhez és hegyfokokhoz, mint Peloponnészosz D-i részén és É-on (Chalkidikében). Mély öblök nyomulnak be a szárazföldre, s így egyetlen görög település sem esik 70 km-nél távolabb a tengertől. A keskeny part menti síkságokat előreugró szirtekkel csipkézett öblök kötik össze a tengerrel, s a földek egy része szárazföldön meg sem közelíthető. Másutt az öblöket hegyek veszik körül, s az öblök mentén apró kikötök és halászfalvak rejlenek.

Mindegyik évszak a maga sajátos báját kölcsönzi a görög tájnak. A tavasz már korán beköszönt, és a mediterrán növények miriádjai valóságos színorgiában nyílnak ki. A meleg évszak a májussal kezdődik, s a hőmérséklet hamar eléri a 27 oC-ot. Ez az átlagos nyári középhőmérséklet, amely időnként 40 °C-ra is felszökik. A tengerparton és a szigeteken a hűs szellők némileg enyhítik a hőséget. A telek az alacsonyabban fekvő helyeken enyhék és csapadékosak, míg a hegyekben havazik.

Bár a legtöbb turistát a görög nyár vonzza, az ország történelmi emlékeit egész évben látogatják. Az ókori görög civilizáció nagyszerűségére romjaikban is megragadó építmények emlékeztetnek. E műemlékek többnyire Görögország középső és D-i részén, valamint a szigeteken találhatók. A bronzkor (Kr. e. 2000- 1100) alkotásai közé tartoznak a pompás minószi paloták a krétai Knossosban, Phaistosban és Máliában, Míkéne és Tirins citadellái s az ősi Thíra városa. A klasszikus kor (Kr. e. 500- 300) legfontosabb műemlékegyüttese az athéni Akropoliszon látható.

Delphoi és Olimpia ősi emlékhelyeit s az ókori Délosz szent városát szintén nagyon sok turista látogatja. Az árgoszi síkságra néző ókori Epidaurosz hatalmas színháza és Heródes Atticusnak az Akropolisz lábánál fekvő római Ódeionja (színháza) ma is nemzetközi művészeti fesztiválok színhelyéül szolgál.

Nyaralás élmény fotók, tipikus Görögország:

A bizánci korszak műemlékei közé főként mozaikkal díszített fényes templomok és kolostorok tartoznak. A Bizánc második városának számító Theszalonikíre (Szaloniki) is – 1997-ben Európa kulturális fővárosa volt – bőséggel maradt örökül ezekből a sajátos stílusú templomokból, s Daphni és Ossziosz Lukasz kolostorai mind építészeti szépségükről, mind műkincseikről híresek. A 13. sz. eleji velencei és frank hódítás festői várkastélyokkal és fallal körülvett városokkal gazdagította a görög hegyfokokat és szigeteket, mint amilyeneket Monemvaszía, Náxosz, Koróni és Ródosz esetében láthatunk.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük