Elefántcsontpart útikalauz: érdekes tények / adatok

Elefántcsontpart

A fellendülés, gazdagság és a stabilitás hosszú időszakát gazdasági válságok sora váltotta fel ebben az afrikai országban.

Szálloda last minute és előfoglalás, szállás ajánlatok összegyűjtése másodpercek alatt: Fővárosi szállások ajánlatai ITT. A következő piros linken keresztül megkapjuk a foglalható szálláshelyek teljes listáját magyarul: Elefántcsontpart szállások, hotel és apartman árak leírással ITT.

Történelme:
A 15-19. sz.-ban Elefántcsontpart trópusi földjére lépő csekély számú európai csak elefántagyarért (az ország neve innen származik) és rabszolgákért utazott ide. Ezalatt a trópusi erdő borította és szavannás belső területeken szökött rabszolgák földművelést folytattak, vagy háborúskodtak egymással.

1830-ban franciák érkeztek, és 1893-ban létrehozták az első gyarmatot. A II. világháború utáni felszabadítási mozgalom lendülete 1960-ban a függetlenség kivívásához vezetett. A francia befolyás azonban továbbra is erős maradt; körülbelül 50 000 francia él itt ma is, a hivatalos nyelv a francia.

Elefántcsontpart 60 etnikai csoportjának a francián kívül nincsen közös nyelve, s kötődésük erősebb közösségükhöz, mint hazájuk egészéhez. Kultúrájuk gazdag és változatos: a baulok szakavatott faszobrászok és aranyművesek, dúsan faragott ajtajú házakban élnek. Még finomabban megmunkált ajtók őrzik a szenufók otthonait.

Az első európai utazókat elriasztották a DNy-i part sziklafalai a Guineai-öböl mentén; a K-en elterülő parti síkságok ma az ország legvirágzóbb régióját alkotják. Itt található az egykori főváros, Abidjan.

Turistaközpont fejlődött ki a lagúnákban, ahol a hosszan elnyúló homokos tengerpartot pálmafák szegélyezik – a területet ma afrikai Riviéraként emlegetik. Az ország belseje kevésbé gazdag, de vannak virágzó oázisai, mint Bouaké a központi fennsíkon és Ferkéssédougou annak gyéren erdős É-i részén. 1984-ben Yamoussoukro lett a kormány új székhelye. Rangos fővárossá fejlődött, Afrika legnagyobb katedrálisával és számtalan pompás palotával büszkélkedhet.

Az Elefántcsontparti Köztársaság (1986 januárja óta ez az ország hivatalos neve) éveken át az egyik leggazdagabb helynek számított Nyugat-Afrikában. Az általános konjunktúra és különösen Yamoussoukro fellendülése a függetlenség elnyerése után 13 évig hatalmon levő kormány politikájának eredménye volt.

Félix Houphouët-Boigny, a köztudottan nyugati orientációjú elnök irányította a kormányt. 1993 végén bekövetkezett haláláig liberálkapitalista politikát folytatott, a tőkeexport és -import minimális korlátozása mellett arra ösztönözte a nyugatiakat, hogy tőkéjüket Elefántcsontparton fektessék be.

1994 elején leértékelték az afrikai valutaközösségi frankot (CFA-frank). Részben ezért, részben az elnök halála miatt az ország bizonytalan jövő elé nézett. Henri Konan Bédié elnöksége alatt gazdaságilag nehéz idők következtek. Még azokban az években is, amikor a franciák támogatták az országot, a külföldi befektetések csak kevesek számára hoztak hasznot. Abidjan a világ egyik legdrágább városa lett, és az élet azok számára, akik a legkevesebb hasznot húzták a „gazdasági csodából”, még nehezebbé vált. 1995-re a bruttó hazai termék (GDP) nőtt, és a városokban még mindig nagy volt a munkanélküliség.

Bizonyos fejlesztések haszonnal jártak: az utak jól karbantartottak, és Nyugat-Afrikában Elefántcsontparton van a legtöbb makadámút. A vasút is jól kiépült, Abidjantól fel az É-i, Burkina Fasó-i határig.

Vasúton É-ra utazva a D-i párás trópusi esőerdőn halad át az utazó, ahol tíkfa és mahagóni nő. Fát kivágni ma már tilos. Az olajpálmák és rafiapálmák hasznos termékeket adnak. Elefántcsontpart agrárország, ahol őserdőt visszaszorította a kakaó-, kávé-, gyapot-, banán- és ananásztermesztés. Az ország a világ egyik legnagyobb kakaó-, kávé- pálmamagolaj-termelője. E termények exportjövedelmének több mint 35%-át teszik ki.

Tradicionális élet

Az ültetvényeken túl megbújó falvakban, az emberek önellátó, hagyományos életmódot folytatnak, kevés nyomát látni ennek a jövedelemnek. Saját élelmüket maguk termelik, rendszerint maniókát – erős gyökér, amiből a tápióka (nagy keményítőtartalmú liszt) készül -, zöldséget és rizst. A lakosság jó része élete során elszenvedi a szervezetet megviselő számos betegség – malária, sárgaláz, bilharziasis (vérvizelés) – legalább egyikét

A nedves alföldi síkság É-i részén a talaj fokozatosan szavannás fennsíkká emelkedik és egyre szárazabb lesz. Távolabb É-on a terület fátlan és füves. Itt a csapadékos évszak rövidebb, mint D-en, ezért évente csak egyszer aratnak. A Malival közös É-i határ felé, Korhogo környékén a száraz hónapok komoly hőséggel járnak együtt. Ny-on egészen más a vidék, az erdős Man-hegység nyúlik át ide a szomszédos Guineából.

Úthálózata, duzzasztógátjai, vízi erőművei, olajfinomítói és a mély vizű abidjani és sanpédrói kikötő ellenére az ország elmaradt fejlődésben. Az elmúlt húsz évben rendszeressé vált aszály még jobban visszavetette a jórészt mezőgazdasági alapokon nyugvó gazdaságot. A szegénységből való kilábalásra az ad mégis reményt, hogy 1994-ben földgázkészleteket fedeztek föl, így bővülhet a kőolajtermelés, és kedvező lehetőség kínálkozik a bányaipar fejlesztésére.

Az 1995 novemberében (zavargások közepette) megtartott elnökválasztást ismét Bédié nyerte meg, aki azonban a jelek szerint nem tud elődjéhez hasonlóan úrrá lenni a lakosság politikai és vallási megosztottságán.

Számok és tények

térkép kicsiHivatalos név: Elefántcsontpart Köztársaság
Terület: 322 463 km2
Lakosság: 14 781 000
Népsűrűség: 45 fő/km2
Főváros: Yamoussoukro (parlament és látnivalók)
Államforma: köztársaság
Pénznem: 1 CFA-frank=100 centime
Nyelv: francia (hivatalos); afrikai nyelvek
Vallás: törzsi 60%, keresztény (főként római katolikus) 19%, muzulmán 20%
Éghajlat: trópusi; az évi középhőmérséklet Abidjanban 27 Celsius (árnyékban)
Földhasznosítás: legelő 9%, erdő 26%, művelt terület 13%, egyéb 52%
Elsődleges nyersanyagforrások: kakaó, kávé, gyapot, banán, ananász, gumi, cukor, rizs, manióka, jamszgyökér, fa; nyersolaj, gyémánt, kobalt, urán, vasérc, arany, réz, mangán
Fő gazdasági ágak: mezőgazdaság, élelmiszeripar, textilipar, bőrdíszműgyártás
Fő exportcikkek: kakaó, kávé, rönkfa, ananász, banán, gyapot, kőolaj
Nemzeti jövedelem%fő: 544 USA-dollár
Természetes szaporodás: 39 ezrelék
Várható élettartam: férfiak 53 év, nők 53 év

Elefántcsontpart parlament vagy templom a fővárosban

A környék zoomolható térképe, GoogleMaps műholdkép, 3D domborzat vagy StreetView képek, fotók, kiváló minőségben:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük