Dijon – szállás és látnivalók Franciaországban

Dijon francia nagyváros, egykor a Burgundiai Hercegség fővárosa volt, ma Burgundia székhelye, annak Côte-d’Or nevű megyéjében. A világhírű burgundiai borvidék északi végpontja, fontos kereskedelmi központ, s a francia vasutak egyik legnagyobb csomópontja. I. Ferenc hajdanán a „száz torony városának” nevezte.

Ön itt kereshet gyorsan: Hotels in Dijon – a szállás ajánlatok teljes, összegyűjtött árlistája ITT. Menjen biztosra! Ellenőrizzük gyorsan az árakat, és legyünk nyugodtak! Holiday Inn Dijon***, Hotel Le Jura ***, Hotel Sofitel Dijon La Cloche ****, Hotel Kyriad Dijon Gare ** és egy olcsóbb a Hotel Ethic Etapes. Kiváló szálláshelyek várnak elérhető árakon.

Magyarul is foglalható ajánlatok: Dijoni hotelek ITT. – Több mint 20 hotelt ismerhet meg, a korábbi vendégek véleménye, akciós árak magyar nyelvű foglalással. Itt (a piros linkre kattintva) érdemes elkezdeni a foglalást, ha már sikerült döntenie. Magyarul szeretne foglalni gyorsan? Igen, itt néhány kattintással 3 perc alatt kész, és garantáltan jók az árak.

Történelem, története:
A római birodalom fennállása idején Divio néven emeltek várat területén, melyet barbár támadások semmisítettek meg.  1015-ben létrejött a Burgundiai Hercegség, melynek Dijon a székhelye. 1137-ben egy tűzvész pusztított a város területén, II. Hugó burgundi herceg ennek következményeként bontatta le a szűk városfalakat. Dijon területe kitágult, a város gyors fejlődésnek indult, különösen 1350 után, amikor is Merész Fülöp lett Burgundia hercege. Uralkodása idején a hercegség még nagyobb befolyásra tett szert, a francia király hatalmával vetekedett. Utódai valódi fővárossá és kulturális központtá tették a várost. A település virágzó korszaka Merész Károly herceg haláláig tartott. Ezt követően a francia királyság megszilárdította hatalmát, területéhez csatolva Burgundiát is. Dijon ettől kezdve csupán tartományi székhely volt, ahol a polgárság kezében összpontosult a hatalom. Jelentősége az 1800-as évek közepén nőtt meg újra, amikor a városba eljutott a vasút.

Dijon számos templommal és katedrálissal büszkélkedhet, melyek közül a legnevesebbek a XIII. században épült, három tornyos Szent Bénigne, a XIV. században épült Notre-Dame, mely a kápolnájában található Fekete Madonna faszobornak köszönheti hírnevét, a Szent Étienne, és az 1529-ben felszentelt Szent Mihály. A dijoni Szent Benignus székesegyház kriptája 1000 évvel ezelőttre nyúlik vissza, de a város számos épülete megtartotta az elmúlt évezred legfontosabb építészeti stíluskorszakainak jegyeit, a gótikust, a reneszánszt és a kapetiánust. A városközpont jó néhány, még ma is lakott háza már a 18. század előtt is létezett.

Dijont még az 1870-es években dúló, francia-porosz háború pusztításai is elkerülték, dacára, hogy a porosz hadsereg megszállta a várost. Ezért számos régi épület, köztük a 12-15. századból való félfaszerkezetes házak, melyeket főként a város központi kerületeiben találunk, máig sértetlenül állnak.

A városban múzeumokat is szép számmal találunk, a legérdekesebb mindközül talán a mustárnak és steaknek szentelt. Persze a Nagyhercegi Palota régi részén álló Szépművészeti Múzeum is tartogat meglepetéseket, többek közt az 1400-ig visszanyúló hercegi konyhával ismertet meg, de európai festménygyűjteménye, mely a korai reneszánsztól az impresszionizmus időszakáig őriz alkotásokat is igen érdekes.

Nevezetességei, adatok és látnivalók:
Dijon legérdekesebb látnivalói közt természetesen maga a Hercegi Palota is szerepel, mely a régióban az egyetlen emléke a kapetiánus időszaknak. Merész Károly és elődeinek egykori palotáját a XVII. században teljesen átalakították, az épületnek jelenleg így három szárnya van. Míg a középső fölé a 46 méter magas Tour Philippe-le Bon magasodik, a jobb oldali szárny udvarán a Tour de Bart találjuk, mely a XIV. században készült. Az épület homlokzata és külső díszítése miatt magában is megér egy látogatást.

Egy másik érdekesség az a kis „la chouette” névre hallgató bagolyodú, mely a Notre Dame székesegyház Préfecture utca felöli falán nyílik. Szerencsehozó helynek tartják, ha az ember bal kézzel érinti meg a faragott bagolyszobrot, s úgy kíván valamit, óhaja teljesülni fog. Reménykedni lehet, bár a jelenlegi bagolyfaragvány csupán másolata az eredetinek, ami 2001. januárjában utcai vandalizmus áldozatául esett. A szobrot, melyet egyébként a város jelképének is tartanak, és szuvenír gyanánt mi magunk is úton-útfélen megvásárolhatjuk különböző méretben, most már térkamera őrzi.

Kellemes sétákat tehetünk a Forges és a Verrerie utca környékén is, míg előbbi csodás magánpalotáiról nevezetes, utóbbi antikváriusai miatt érdemel figyelmet.

Dijon ad otthont az évente megrendezésre kerülő Nemzetközi Gasztronómiai Vásárnak is. Az esemény 500 kiállítót és közel 200 ezer látogatót vonz, a 10 legjelentősebb francia vásár között van.  Háromévenként kerül megrendezésre a nemzetközi virágkiállítás, a Florissimo, illetve minden nyáron részt vehetünk a város zenei fesztiválján is, mely keretében a belváros utcasarkain élőzenészek szolgáltatják a muzsikát.

A város északnyugati felén található Dijon-Prenois versenypálya különböző motorsport rendezvényeken ad otthont. 1974-1984 között négy alkalommal is itt került sor a Formula-1 Francia Nagydíjára. De ha már sportoknál tartunk, Dijonban népszerű a foci és a kosárlabda is.

Ha egy kis kikapcsolódásra vágyunk, Dijon 700 hektáros összterületű parkjaival és zöld területeivel vár bennünket, melyek közül igazán kiemelkedő a Jardin botanique de l’Arquebuse botanikus kert, illetve a helyi egyetem növénytani üvegházas kertje is.

A helyi bárokban is érdemes felkeresni, ahol nem ritka, hogy élő zenekarok játszanak.

Dijon híres mustáráról, noha a mustármag 90%-át Kanadából importálja. A dijoni mustár kifejezés a mustárkészítési eljárásra utal. A városban számos mustárboltot találunk, ahol az ínyencség olyan egzotikus ízesítésben is kapható, mint a gyümölcsös dijoni, ráadásul a kiszerelés is minőségi, nem ritkán kézzel festett, kínai fajansz cserépben kerül forgalomba.

Mint Burgundia fővárosa, Dijon természetesen boráról is híres. Még a városi egyetemnek is van borászati intézete. Ha valamit, a burgundiai szőlészeteket és borkóstolókat tényleg nem szabad kihagyni. De a környéken a fekete ribizli likőr is igen nagy népszerűségnek örvend, fehérborral vegyített vltozatát csak „Kir”-nek hívják, az egykori Félix Kir polgármester után. A pezsgővel elegyített nedű pedig a Kir Royal.

Dijonban számtalan remek éttermet találunk, érdemes áldozni legalább egy ebédre, vacsorára, hisz úgy tartják, errefelé a legjobb a francia konyha.

Dijon szálláshelyek ITT. Garantáltan a legjobb árak és magyar nyelvű foglalás – Érdemes itt foglalni franciaországi utazásokkor, a rendszer jól le van tesztelve. Mercure Dijon Centre Clémenceau, Sofitel Dijon La Cloche, Hôtel De Paris vagy az olcsóbb Premiere Classe Dijon Nord nézze meg a képeket és a leírásokat online. Az árak leszállnak Önért még legszebb luxus hotelekben is.

Budapest és Dijon távolsága 1334 km, ami autóval még pont kényelmesen elérhető. Sokan meg is teszik ezt az utat, a kényelmesek természetesen egyet alszanak Ausztriában egy szép vendégházban, panzióban közben.

A kínálatban, városok / Dijon környéke, szállások száma és távolsága a közelében: Talant 1, Saint-Apollinaire 2, Daix 1, Longvic 3, Chenôve 3, Hauteville-les-Dijon 2, Ruffey-les-Échirey 1, Sennecey-les-Dijon 1, Perrigny-les-Dijon 1, Marsannay-la-Côte 5, Couchey 1 és Vantoux 1.

Időjárás és előrejelzés. kellemes vagy hűvös, a hőmérséklet és a szél magáért beszél:
www.wunderground.com/global/stations/07280.html.

Dijon város és környéke Zoomolható térképe – GoogleMaps:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük