Berlin mellett Potsdam látnivalói

Postdam – érdemes ellátogatni a Berlinnél sokkal régebbi alapítású (első írásos említése Poztupimi néven 993-ból származik), a fővárostól harminc kilométerre délnyugatra fekvő impozáns barokk városba, Potsdamba. Berlin központjából számtalan módon megközelíthető, leggyorsabban Régiónál Express vonattal a Bahnhof Zootól Potsdam Hauptbahnhofig utazva érhetjük el, ugyanez a végállomása a 7-es számú S-Bahnnak is. Az S-Bahnról Wannseenél leszállva folytathatjuk utunkat hajón, vagy választhatjuk a Glienicker Brückéig közlekedő 316-os buszt, amelyről a postdami városközpontig járó 93-as 1 villamosra kell átszállni.

Sanssouci
Potsdam legfőbb látványossága a XVIII. és a XIX. században kiépült Sanssouci-palota és a hozzá tartozó park. A hatalmas területen egymást érik a bájos kúriák, pavilonok, szökőkutak és templomok. A Schloss Sanssoucit (nyitva: kedd- vasárnap 10-17, télen 16-ig; bejelentkezés szükséges) II.„Nagy” Frigyes utasítására von Knobelsdorff tervezte 1744-ben, a császár saját kezű vázlatait alapul véve. A parkra néző kilencvenhét méteres homlokzat az épület földszintes kialakítása ellenére is nagyon impozáns, földtől mennyezetig érő ablakai és összesen harmincöt, a tető- és kupolaszerkezetet tartó hatalmas oszlopa van. A rokokó belső terek közül kiemelkedik Frigyes aranyozott stukkókkal díszített hangversenyterme (Konzertsaal), valamint a palota központi részében, a kupola alatt elhelyezkedő Márványterem (Marmorsaal), amelynek carrarai márványból készült gyönyörű oszlopait az oszlopfőkön gipszfigurák koronázzák meg. A vendégszobák közül a sárga Voltaire-terem mennyezetről csüngő fapapagájokkal, bizarr rokokó díszítéssel ellátott helyisége érdemel figyelmet.

A közeli Bildergalerie (Képgaléria; nyitva: kedd-vasárnap 10-17, télen zárva) eredetileg Frigyes festmény¬gyűjteményének elhelyezésére tervezték; a kollekcióba neves mesterek művei tartoztak, például Caravaggióé vagy Rubensé. A Chinesisches Haus (nyitva: kedd-vasárnap 10-18, télen zárva), tetején, számos egyéb szobor által körülvéve, egy aranyozott mandarin ül napernyője árnyékában. Az épület belsejében kínai porcelán- gyűjteményt találunk.

A Hauptallee nyugati végén áll a rokokó szobrokkal borított, az 1760-as években vörös téglából és fehér mészkőből épült hatalmas Neues Palais (Új palota; nyitva: szerda-hétfő 10-17). Gazdag bútorgyűjteménye, valamint olasz, holland és francia barokk és rokokó mesterek festményei mellett megcsodálhatunk néhány gyönyörű XVIII. századi freskót is. Schinkel tervezte a Römische Bádert (Római fürdő) és a Schloss Char- lottenhofot. A park északi részén áll az itáliai reneszánsz stílusát idéző hatalmas Orangerie.

Potsdam Danssouci

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük