Ajánlatos gondosan megtervezni Berlin felfedezését, ugyanis összterülete 880 km2, vagyis nyolcszor nagyobb, mint Párizs. Amióta a városi közlekedést átalakították, gyakorlatilag az egész várost behálózzák a metró- (U-Bahn) és hévvonalak (S-Bahn), s busszal és villamossal is gyorsan és praktikusan lehet közlekedni. Tömegközlekedéssel különösebb nehézségek nélkül, a nap huszonnégy órájában elérhetők a város legtávolabbi részei is, valamint Grünewald és Potsdam is. Berlinben felesleges autóba ülni.
A város feltérképezését érdemes vezetett városnéző körúttal kezdeni. Sok busz indul a Kurfürstendamm keleti végéből. A Landwehrkanalon vagy a Spree és a Havel folyón tett sétahajókázás közben Berlin azon látványosságai is megtekinthetők, amelyek nem részei a buszos városnézéseknek.
A Kurfurstendamm és környéke
Nyugat-Berlin főútvonalának elnevezése Kurfürstendamm, de a helyiek csak Ku’dammként emlegetik. A név jelentése: „a választófejedelem rakpartja”. A három és fél kilométer hosszú utat a Lietzenburger Straße, a Hardenbergerstraße, a Leibniz- straße és a Tauentzienstraße fogja közre. Ezen a környéken sok üzlet, kávézó, étterem, színház, mozi és galéria, valamint gyorsétkezdék és szuveníreket áruló üzletek találhatók.
Bismarck a párizsi várostervezés és -rendezés során meghosszabbított Champs-Elysées mintájára egészen a Grune- wald-erdőig akarta kiterjeszteni a Kurfürstendamm sugár- utat. Elképzelései soha nem valósultak meg. A főút Vilmos császár emléktemplomát (Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche) köti össze a Halensee vasútállomással.
A sugárutat övező, II. Vilmos császár uralkodása idején emelt szecessziós épületeknek mára csak elszórt nyomai maradtak, a második világháború során jórészt elpusztultak. Ma üvegből és acélból álló modem épületekben divatos üzletek sorakoznak.