Az apály és a dagály jelentése, tulajdonságai

A Föld vizeinek vég nélküli ciklikus mozgását – az árapályt – a Hold és kisebb mértékben a Nap tömegvonzása okozza. Annak ellenére, hogy a Nap 26 milliószor nagyobb, mint a Hold, Földünkre gyakorolt tömegvonzása csak mintegy a fele a Holdénak, minthogy 390-szer távolabb van tőlünk a Holdnál.

A hold

A nyílt óceánon az apály és a dagály szintje közti különbség mindössze 0.6 m, de sekély tengerpartokon és tölcsértorkolatokban a különbség sokkal nagyobb. A kelet-kanadai Fundy-öbölben például 15 m-rel magasabb a vízszint dagálykor, mint apály idején, de az olykor biztonságosnak látszó strandoknál is két- és két és fél méteres ingadozások lehetnek. Tisztában kell lenni a veszélyes és biztonságos partszakaszokkal, mert nem csak a szörfdeszka törik el egy óvatlan mozdulatnál, az emberi test még törékenyebb/sérülékenyebb.

Bármely pillanatban a Földön két dagály van – a közvetlen dagály a Hold felé néző oldalon és a közvetett a vele ellentétes oldalon. Közvetlen dagálykor a vízfelület a Hold tömegvonzása következtében kidudorodik, mert Holdunk jobban vonzza a földfelszínen levő, hozzá közelebb levő víztömeget, mint a gravitációs erő számára gyakorlatilag nem deformálható szilárd Földet, melynek tömegközéppontja távolabb esik. Másrészt a Föld túlsó oldalán levő víz messzebb van a Holdtól, a szilárd Föld tömegközéppontja viszont közelebb, így azt a Hold jobban vonzza maga felé, mint a vizet. A vízhez képest elmozduló Föld egy másik közvetett dagályhullámot idéz elő.

Amíg a Hold 24 óra 50 perc alatt megkerüli a Földet, az óceánok bármely pontján két dagály és két apály alakul ki, azaz 6 óra 15 percenként a vízszint szabályszerűen emelkedik (dagály), illetve süllyed (apály). A helyi árapály idejét azonban jelentősen befolyásolja a part alakja: az öblök, tölcsértorkolatok és hegylábak gyorsítják vagy lassítják a víztömeg mozgását.

Az árapály energiáját elektromos áram termelésére lehet felhasználni, de csak Földünk néhány pontján folynak kísérletek ennek az energiafajtának a hasznosítására. 1966 óta már működik egy ilyen, 24 megawatt teljesítményű erőmű Saint-Malóban, Franciaországban. Itt, a Rance folyó torkolatában létesítettek egy 750 m-es, alagutakkal ellátott gátat. Dagálykor az emelkedő tengervíz keresztüláramlik a gátba épített turbinákon, áramot fejleszt és megtölti a gát mögötti medencét. Amikor a víz visszavonul, a medencében tárolt víz visszafelé haladva ugyanezt teszi, tehát ismét áramot fejleszt.

óceánpart -  HiTide Las Palmas

A legmagasabb dagály újhold és holdtölte idején van, amikor a Nap és a Hold egy egyenesbe esik, és erősíti egymás gravitációs hatását.

A legalacsonyabb dagály a Hold első és utolsó negyedének időszakában van, amikor a Nap és a Hold helyzete egymásra merőleges.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük