Számomra mindig kedves kisvárosról beszélünk, szeretem a csendet és a különleges, egyedi programokat. Csónakázás a barlangban, ez mindenképpen jó program, ha elkerüljük a csúcsforgalmat. Figyeljünk oda arra, hogy gyakran előre kell időpontot foglalni! Csoportoknak mindenképpen előre legyen írásban visszaigazolva is. Sok az átutazó vendég itt, ‘nyáron’ (májustól októberig) kimondottan aktív a turizmus.
A Balaton felett elhelyezkedő varázslatos kisváros, Tapolca számos látnivaló otthona. A város épített örökségét vagy a gyönyörű, környező természeti értékeket részesítjük előnyben, senki nem fog csalódni. Jutányos árú, nézelődős-lazítós nyaralás-élmény vár ránk.
A település az újkőkor óta lakott, fontos közlekedési útvonalak csomópontjában helyezkedik el. Már a 12. században említik, Topulza néven. Sok viszontagságos időt megélt a hely, a törökök pusztítása után Szapolyai és Ferdinánd király seregei ostromolták a várost, amely azonban átvészelte az időket, és napjainkban a legszebb magyar városok egyike.
Ismertebb, kedveltebb és meglehet a legszebb látványosság a tapolcai bazaltorgonák csoportja. A 4 km hosszú tanösvény a Szent György-hegy legforgalmasabb szakasza, rengeteg turistát csábít. A remek, körülbelül másfél-két órás kirándulás során nemcsak a gazdag növényvilágot figyelhetjük meg, hanem az érdekes bazaltorgonákat, majd a 400 méter magas csúcsról fantasztikus kilátásban lesz részünk. Az ösvényen végig táblák tájékoztatnak az érdekességekről, a földtörténeti adatokról. Aki szeret kirándulni, ne hagyja ki ezt a túrát!
Személyes kedvencem, a szintén méltán híres tapolcai tavasbarlang. Az utcaszintről 75 lépcsőfokon jutunk le a barlangba, melynek legnagyobb terme, a Lóczy-terem csaknem 20 méter hosszú, 3-5 méter széles és 8 méter magas. Itt és a következő, Batsányi-teremben eredeti szépségükben láthatók a vízoldotta üregek. A kristálytiszta vízen, a barlangokban csónakázni, és innen figyelni ezt a különleges természeti képződményt igazán lenyűgöző. Kihagyhatatlan látványosság, maradandó élményt nyújt, a mai napig emlékszem rá.
Szintén szép természeti érték a Malomtó, amely a Tapolca-patak kiszélesítésével jött létre. Partján kellemes sétákat lehet tenni az olaszos hangulatú épületek, malmok között.
Több érdekes múzeum közül választhatunk, bár érdemes mindet bejárni. A Városi Múzeumban helytörténeti kiállítás, képzőművészeti és néprajzi tárgyak és egy iskolamúzeum kapott helyet. Az iskolás élettel kapcsolatos dolgok rendkívül érdekesek, a tanítás múltbéli módjának bemutatása érdekesebb, mint azt gondolnák. Ez az egyik legrégibb népiskolai épület hazánkban, és itt tanult Batsányi János. A költő szülőházán emléktábla áll.
A Bormúzeumban a borkészítés fortélyaival ismerkedhettünk meg, egy nagyon szép borospincében. Tapolca nagyon fontos állomása a Balaton-felvidéki borkereskedelemnek, és a szőlőtermelés ma is sok lakos megélhetését biztosítja.
A kortárs képzőművészet egyik legjelentősebb mestere a Tapolcán élő Marton László szobrászművész, az ő alkotásai láthatók a 2000-ben megnyílt Marton Galériában.
A Vörösváry Ákos, Gyökér Kinga és társai által létrehozott Első Magyar Látványtár Alapítvány Kiállítóháza a XX. századi és a kortárs művészet fontos bemutatóhelye, évente új kiállítással. Ez nem a megszokott értelemben vett múzeum, itt több ág, többféle tárgyi emlék között vonnak összefüggést, világháborús emlékek, növények és képzőművészeti alkotások egyaránt láthatóak itt.
Több érdekes emlékmű megcsodálható a városban. A Katonai emlékpark a második világháború áldozatainak állít emléket, a temető mellett található. Nagyon szép alkotás a Trianoni emlékmű, amely egy széles, sűrű díszítéssel ellátott Székelykapu mögött áll. A kapu mögött egy harangtorony van, imádsággal belevésve.
Sok szobrot találunk a városban tett sétánk során. Nepomuki Szent János szobra, Batsányi János szobra és felesége mellszobra, a Főtér barokk alkotása, a díszes Szentháromság-szobor, a város szülötte, a világhíres Marton László Kiskirálylány című műve (amelyből érdekesség, hogy Tokióban is van egy), és a nagyon érdekes Bányászok nevű térplasztika, szintén Marton László alkotása, a bánya székháza előtt áll. Látható, a művészet nagy szerepet játszik az itteni életben.
A város rendezett utcái, szép épületei között sétálni remek kikapcsolódást nyújt. A városkép egységes, színes épületekből áll össze. Látható még az egykori tapolcai vár romja, a vár kapuja és egy farkasverem. A Rákóczi-szabadságharc után indult pusztulásnak a vár, ma csak maradványai tekinthetők meg.
Személyre szóló keresőt talál a szállásokról ITT. Hotel, kiadó lakás/szoba, kemping-üdülő vagy diákszállás télen-nyáron. Ez az útikalauz 1. része a blog-fórum ajánlónkban.
Képek a nyaralásról, élmény ízelítő 2. rész: