Ostrava látnivalók – blog útikalauz és tippek

Ostrava látnivalói útkalauz

Történelem, érdekességek:
A város történetében a 18. század bírt igazi jelentőséggel, amikor a sziléziai városrészben gazdag feketeszén lelőhelyre bukkantak. Az Ostrava fejlődéséhez jelentős mértékben hozzájáruló, később a Rotschildok kezére került, acélgyártással foglalkozó Rudolf huta 1828-ban alakult. A 20. század második felére már csak a köztársaság „acél szíveként” emlegették a várost, ahol a szén mellett jelentős földgáz lelőhely található. Minden bizonnyal a település címerén látható fehér ló Ostrava kereskedelmi jelentőségére utal. A város területén a rendszerváltás után szűnt meg a bányászat, a kohászati ipar erőteljesen visszaesett, manapság már csak a gépészeti ipar bír nagy jelentőséggel.

Ostrava Csehország egyik legrégebben lakott települése, az első mamut-vadász település a Kr. u. VIII. században alakult ki. Első írásos említése a 13. századból való, alamóci püspök hivatkozik rá oklevelében. Ostrava ebben az időben kap városi kiváltságokat is, melyet a 14. században vásártartási joggal megfejelnek. A 16. században tűzvész pusztított területén, a katasztrófában a főtér csaknem összes háza megsemmisült. A 19. század második felében az ipar erőteljes fejlődése következtében Ostrava a Habsburg Birodalom ipari központjává vált, ez idő tájt épült ki a vasúti összeköttetés Béccsel (309 km-re) és Krakkóval (150-170 km távolságra). Ekkor kezdenek jelentős építkezésekbe, ekkor nyílik a Cseh Nemzeti Ház, a cseh kultúra központja, ekkor alapítják az első cseh nyelvű reálgimnáziumot is. A város fejlődése egész az I. világháborúig folytatódik. A 20. század elején épül a városi, ma Antonín Dvořák Színház, az Imperial Szálló. A 20-as 30-as évek az áruházaké (Bachner, Brouk a Babka áruház), de versenypályázatot írnak ki az új városháza építésére is, ahogy az eredeti városközponthoz csatolt morva településekkel, ekkor alakul ki Nagy Ostrava. A második világháborúban német megszállás alá kerül, 1944-ben amerikai támadás éri, a bombázó flotta súlyos károkat okoz a városközpontban. A háború után újabb újjáépítések kezdődnek. Ostravát a szocializmus alatt, mint ipari várost kiemelt figyelemmel kezelték. Fittyet hányva a város történelmi jellegének, érzéketlen szocialista építményeket emeltek a városközpontban. Lázas erővel folyt a lakótelepek kiépítése. A város szocialista várostervezésének végét az 1989. december 17-én kirobbanó bársonyos forradalom jelentette. A bársonyos forradalom után Ostrava több várossal felvette a kapcsolatot, megalakult az Ostravai Egyetem (Ostravská Univerzita, a felsőoktatási intézmény oldala: www.osu.cz : filozófia, orvosi képzés, szociális és bölcsészet tudomány, mérnöki / műszaki képzés). A város bekapcsolódott a régiók nemzetközi együttműködésébe is. 1997-ben súlyos árvíz pusztított Morvaország területén, melyre válaszul Evžen Tošenovský polgármester létrehozta a vészhívó központot, amely egyedülálló egész Csehországban.

Ostrava területén három vár állt régen, morva Ostraván, sziléziai Ostraván és Landek területén, melyek közül ma csak a város legrégibb emlékműve, a sziléziai ostravai vár maradt meg. A 13. század második felében épült erődítményt eredetileg katonai célzattal emelték. Morvaország lengyel határainak megerősítése céljából, 4 méter magas és 2,5 méter széles fallal bástyázták körül. A gótikus stílusban emelt várat a 16. században reneszánsz stílusban építették újjá, melyet a beltér kivitelezésében máig nyomon követhetünk. 1872-ben a várat felgyújtották, de később rekonstruálták. A rombolás fő oka a kőszénbányászatra vezethető vissza, melyet a vár mellett termeltek ki. A kétemeletes vár ma már egykori pompájában, az eredeti védőfallal körbevéve fogadja a látogatókat, falai között olyan kiállításoknak adva otthont, mint Ostrava várostörténelme, vagy a félelmetes kínzóeszközöket bemutató.

További nevezetességei, látnivalók:
Ostrava másik érdekessége, a gyermekeket és felnőtteket egyaránt vonzó Miniuni. A másfél hektárnyi területen az őskor csodái mellett, az európai fővárosok legjellegzetesebb épületeinek 1:25 arányú másolatát tekinthetik meg az érdeklődök, a Big Ben mellett a berlini Brandeburgi kaput, vagy a 12 méter magas Eiffel-tornyot. A látnivalók között kisvonat szállítja az utasokat, a gyerekeknek időről-időre izgalmas kiállításokkal és programokkal készülnek. A parkhoz tartozó éttermekben az európai konyha specialitásait ízlelhetik meg a felfrissülni vágyók.

Ostrava ipar és központ

Ostrava különleges vidámparkja a tündérmesékre specializálódott szellemkastély, ahol a bátor látogatók a kalózok szigetétől a sárkányok földjéig minden varázslatos helyet bejárhatnak. A meselények világát bemutató interaktív kiállítás folyamatosan bővül, kitűnő lehetőséget nyújtva egy családi délután eltöltésére. Családosoknak a medvefajairól, szabad medvefuttatójáról híres ostravai állatkertet érdemes felkeresniük.

Aki kicsit komolyabb élvezetekre vágyik, annak az 1990-ben nyitott Bányász Múzeumot, a Cseh Köztársaság legnagyobb ilyen jellegű intézményét, ildomos megtekinteni. Nemcsak maga a kiállítás izgalmas, a múzeum kertje évről-évre otthont ad a Bányászok Napja ünnepségsorozatnak is. A Harenda bányászsörözőben pedig érdemes letelepednünk, legalább egy korsó, hideg sör erejéig. A vendéglátóegység falait stílszerűen bányász rekvizitumokkal díszítették.

A város másik legnépszerűbb turista látványossága az 1930-ban épült Új Városháza funkcionalista, üvegből és fémből építkező, lifttel felszerelt kilátótornya, ahonnét szép, tiszta időben Ostrava festői tájain, monumentális katedrálisain túl, még a szomszédos Lengyelország látszik. A város információs központját a torony mellett találjuk, itt számos nyelven választ kaphatunk Ostravával kapcsolatos mindennemű kérdéseinkre.

Természetesen, ha valakinek kirándulni szottyan kedve, azt megteheti. A városban több védett területet alakítottak ki. A természeti képződmények közül legnagyobb jelentőséggel a svéd gránit kőbálványok bírnak. Különleges képződmény még a halda Ema is.

Az első útikalauz cikk: szállás Ostrava, hotel, panzió és kiadó apartman-vendégház.

Ostrava

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük