A kopár SZEGÉNYES valóság – lenne a jó alcím – 1. rész
Nem útikalauz, személyes élménybeszámoló 2. rész ITT
Dubai – Dubaj, az Egyesült Arab Emírségek második legnagyobb városa és környéke.
Dubai-i szállodák (hotel és apartman) a jobb oldalsó keresővel található illetve alább:
Januári dubaii utazás magyar női szemmel. Élménybeszámolóm 1. része: Dubaiban pontosan úgy teltek napjaim, ahogy képzeltem. Túl sok látnivaló nincs, a bevásárló központok engem nem érdekelnek. Jókat sétálunk, várost néztünk, , kocsmáztunk, filmeket néztünk; pl. a 3 órás indiai musical, nagyon vicces volt, ahogy a Szombat esti láz c. film zenéjére hinduul énekeltek. Hogy mindenkinek érthető legyen: Bas egyik legkedvesebb barátom, aki 1-2 évre idejött dolgozni. Apja első házasságából született Szudánban, pár éves korától Magyarországon él. Ismerősöknél laktam így. Két lány, Sarah es Amna Malajziában tanul egy angol egyetemen. Az apa is az IT-ben dolgozik, a Dubai hivatalnál, ahol Bas is kapott munkát informatikusként. Akármennyire is unja időnként, a pénzért megéri egy időre.
Bas szenved az itteniek életmódjától, igénytelenség, a nemtörődömség.
Auto: Bas. apja azt mondta, hogy menjünk Marinaba (Dubai „szép” része) Abu Dhabi helyett! Egyik este el is mentünk a sétálo utcába (úgy kell elképzelni, mint a Váci utcát, csak épp az egyik oldalon a tengerpart van). Abszolút semmi gondom nem volt a vezetéssel, mivel az útra nem kellett figyelnem, volt GPS is :). Számomra időnként érthetetlen volt a kitáblázás. Állítólag az a logikája, hogy a sávok felé írják ki, melyik merre fog vinni. Pl. az egyik sáv visz az autópályára. Eddig logikus is. Csak az nincs feltüntetve, hogy észak vagy dél felé, vagy esetleg valamilyen városnév. Ahol ezen az estén sétálgattunk, másnap ugyanoda kellett elvinnem a Mamat és Zent vendégségbe. Megnéztük a tegnap esti sétáló utcát napfényben is. Számomra nem jelent nagyobb kihívást itt vezetni, mint Izraelben vagy Dél-Amerikában, vagy éppen a pesti utakon. Én is tudok pofátlanul sávot váltani….
A kocsit álom volt vezetni, automata váltós1 Toyota Camry, (itt taxik használják). Én nem láttam még ilyet otthon. Ha valamiért még szerettem itt vezetni, az az hogy, amikor jobbra néztem egy hófehér Maserati gurult hangosan mellettem, balról pedig egy éjfekete Porsche kupé siklott hangtalanul. Lexusa viszonylag sok embernek van, státusszimbólum.
Párhuzamos kommunikáció. Mindenki elbeszél a másik mellett, mindenki mondja a magáét, sosem a kérdésre válaszol. Majd nem csak azt felejti el, hogy mit kérdeztél, hanem azt is, mit válaszolt es vice versa. Vagy éppen beszelsz valakihez, hirtelen eszébe jut valami és azt rögtön közli a másikkal es a továbbiakban rád se hederít.
Eleinte azt hittem, hogy nem kedvelnek, mert senki se köszönt, senki sem kérdezett, senki nem mondott nekem semmit. Később kiderült, helyi szokás. Egymással se közlik, hogy miért hova mennek, csak szó nélkül kimennek az ajtón, majd megérkeznek szintén egy szó nélkül. Soha semmit nem köszönnek meg egymásnak. Mostanra mar tudom, hogy nem ellenem szol, ok ilyenek. Nagy ritkán megkérdezik, merre jártunk.
Idő:. Az csak úgy telik-múlik. Pato Pal uron kívül itt meg nagyon sokan mondjak, hogy „ej, ráérünk arra meg”. Mintha le lennének lassulva.
Interneten nem tálalni infokat koncertekről, színházakról, a moziról sem volt egyszerű. Azon kevés látványosságokról sem, amelyek itt találhatóak.
Tér, irány. Sose kérdezd meg, mi merre található, mert csak int valamerre, hogy „arra”. Persze meg az irányt se adjak meg jól. Vidaad is annyit tudott mondani útbaigazításnak nekem, hogy itt van közel a múzeum, „arra”. Pont annyi fogalmam volt róla, amennyi most nektek van.
Dubairól nincs térkep, csak a főbb utakat jelölik, amit térkép nélkül is meg lehet találni. Minden kerületben 20-ig számozottak az utcák, de a kis sikátoroknak meg számuk sincs, es a városban található információs táblák sem jelzik. Ráadásul sok utca derékszögben folytatódik, és nem mindig egyértelmű, hova is lukadt ki hirtelen az ember. Mivel nincsenek pontos címek és házszámok, ezért posta sincs, csak postafiókot lehet bérelni a nagyobb postá(ko)n. Ennek nagyon egyszerű a magyarázata: olyan gyorsan fejlődik a város, olyan gyorsan nőnek ki a földből az új épületek, hogy nem lehet követni. Bár most elég sok a befejezetlen épület pénzhiány miatt. Mivel nincs térkép, ezért nem szeretek egyedül mászkálni. Ez egy teljesen új dolog velem kapcsolatban, ugyanis eddig kizárólag egyedül szerettem mászkálni, várost nézni, bárhová elmenni. Most mindig megvárom Bast, legkésőbb 3 órára otthon van a munkából, és őt nyaggatom. Azt nem kérdeztem, ő ennek mennyire örül. A Mama örül neki, mert szerinte Bas lusta, soha nem akar sehova menni es saját magát izolálja. Születési rendellenességem, hogy nincs vizuális memóriám és a nőkre annyira jellemző tájékozódási képesség hiányának fogalmat maximálisan kimerítem.
Estére lehűl egy kicsit a levegő, csak 15 fok szokott lenni. Napközben 20-25 között van így januárban.
Keress magadnak mást, ha szép helyre akarsz utazni, lazulni szeretsz, vagy éppen zarándok útra vágysz!
A környék zoomolható térképe, GoogleMaps műholdkép, 3D domborzat vagy StreetView képek, fotók:
– Fancsi
A turisztikai hivatal központi oldala: www.dubaitourism.ae. Angol és arab ismertetők, útikalauz, hírek, események és minden, ami érdekelhet. Fotók, látnivaló képek, szegénység és szépek.