Nantes látnivalói, látványosságok ma

Nantes történelme – útikalauz bevezető:

Területét már a kőkorszakban lakták, az első állandó település mégis a gallokhoz fűződik. Őket a rómaiak, majd a bretonok követték, akiket a 10. századig a normannok szorítottak ki. Az első breton herceg 939-ben telepedett meg Nantesban, jelentőségre mégis II. Ferenc bretagne-i herceg uralkodása idején tett szert, mikor a város hercegi kastélyát is felépítették, mely máig Nantes történelmi központját alkotja. 1598-ban IV. Henrik is itt tette közzé a vallásháborúkat lezáró és a szabad vallásgyakorlás jogát biztosító híres nantes-i ediktumot. A város rövidesen Franciaország legnagyobb kikötőjévé vált, hatalmas forgalmat bonyolított le a tengerentúli területekkel, de rabszolga kereskedelme is jelentős volt. A forradalom előtt Nantes már Frankhon egyik legmódosabb városa volt. A rabszolga-kereskedelem betiltása után a kikötő gazdasági súlyát csak az ipari forradalom idején nyerte vissza. A második világháborúban Nantes is jelentős károkat szenvedett, de a sérült városrészeket, azóta korhűen helyreállították.

Látnivalók, nevezetességek:

A város nevezetességeinek sorából mindenekelőtt a II. Ferenc által építetett hercegi palota, a Château Ducal emelkedik ki. Helyén már a XIII. században is erődítmény állt, melynek feltárt maradványait az impozáns belső udvaron állították ki. Az ötszög alakú dombra épült várba a nyugati oldalon található feljárón keresztül juthatunk be.  A kapubejáratot két torony őrzi, a déli Tour de le Boulangerie és a még délebbre fekvő Jakobinusok tornya is egykor börtön volt.  Magát a hercegi palotát, a Grand Gouvernementet, mely később Nantes kormányzójának székhelye is volt, ugyancsak a hatalmas belső udvaron találjuk, a mellette álló régi kút tetején a kovácsoltvas díszítés Bretagne hercegi koronáját mintázza.

Bretagne legnagyobb temploma a fehértufából készült Szent Péter és Szent Pál katedrális, melyet szintén II. Ferenc rendeletére kezdtek építeni 1434-ben. Az épület 1971-ben egy tűzvész következtében ugyan jelentősen megsérült, de újjáépítették. Két nagy, 63 méteres bejárati tornya dísztelen, a bejárati kapukat viszont annál szebben és gazdagabban ékítették, szobrok, faragások teszik lenyűgözővé. Az öthajós katedrális méretei a párizsi Notre-Damét is meghaladják, belmagassága 37,5 méter. Itt találjuk II. Ferenc és felesége síremlékét, mely Bretagne-i Anna rendelésére készült. A fekete márványból készült síremléket az erények, a bűnök, az erő és a jámborság jelképes szobrai veszik körül.

Nantes egyházi épületeinek sorát gazdagítja továbbá a Szeplőtelen fogantatás gótikus kápolnája, mely szintén II. Ferenc rendeletére épült, valamint a Plateau Sainte-Croix, melynek XVII. századi templomtornya máig a város harangtornya, tetején angyalok fújják a harsonát.

Ami a kultúrát illeti, Nantes múzeumainak sorából kiemelkedő jelentőségű a város szépművészeti múzeuma, ahol Rubens művei mellett Monet vízililiom-sorozatnak egyik nagybecsű darabját is megtekinthetjük, a Maille-Brézé hadihajó, mely 1957-től három évtizeden keresztül a francia flottában szolgált, mígnem múzeum lett belőle, illetve Jules Verne emlékmúzeuma, mely egy csodálatos 19. századvégi épületben kapott helyet, ahonnét a Loire-folyóra nyílik kilátás. Noha maga az író sosem lakott itt, a festői környezet mégis híven tükrözi azt a hangulatot, mely annyiszor megihlette. Érdemes felkeresni továbbá a város legújabb múzeumát, a musée de l’Histoire de Nantest, ahol Nantes történelmével ismerkedhetünk meg.

Ha két nevezetesség megtekintése közt egy kis pihenésre vágynánk, keressük fel a város főpályaudvara előtt található Jardin des Plantes csaknem két évszázados parkját, ahol a város híres szülöttének, Jules Vernének szobra előtt is leróhatjuk tiszteletünket. Vagy vegyük az irányt a pálmaházak felé.

A város kávézói és a 18. századi aranykort idéző kikötő is tartogat meglepetéseket, a Feydeau sziget például kovácsoltvas díszeivel és középkori boltíveinek groteszk záróköveivel nyújt káprázatos látványt.

Egy valamirevaló turista persze nem hagyhatja ki a muskotályos pincészeteket, tudván tudva, hogy itt kóstolhatja csak meg a nantes-i borok legpazarabbikát, a muskotályt. A borvidék kevéssé ismert Franciaországon kívül, de mint tudjuk, a javát megisszák mindig helyben :).

A helyi ételek közül érdemes megízlelni a halakat és a tenger gyümölcseit, a nantes-i finomságok közt olyan specialitásokra akadhatunk, mint a nantes-i vajkrémmel és spenóttal kínált naphal, vagy a nantes-i szelet, ami egy ínycsiklandó süteményféleség.

Ugyancsak Nantesban találjuk Európa legszebb tengerpartját és strandját, a Baule és a Guérande félszigeteket. Érdemes mindkettőt felkeresni.

A város persze fesztiváloknak is otthont ad, pezsgő kulturális élete, nélkülük nem is lehetne teljes. A rendezvények sorából kiemelkedik a Bolondos Nantes-i Nap, mely már harmadik éve kerül megrendezésre január és február között. A legutóbbi fesztivál témáját Schubert és a bécsi zenei élet adta.

Turisztikai portál, hivatalos weboldal: www.nantes-tourisme.com.

Szállás keresés, hotel és apartman lehetőségek ITT.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük