Érdekességek, építészet, látnivalók és történelem:
A várost körülvevő Pilatus és Rigi hegyek, valamint a tó festői szépsége korán, már a 19. században a turizmus fellegvárává emelte Luzernt. Az ó- és újvárost összekötő híd, a világ legrégebbi fedett faszerkezete, Kapellbrücke és Spreuerbrücke néven ismert. 1332-ben építették, 170 méter hosszú. A híd nagy része 1993-ban ugyan leégett, de a tűzvész után sikerült rekonstruálniuk a svájciaknak. A tűz martalékául csupán a homlokzatán lévő, háromszög alakú, középkori festmény esett. A híd közepén magasodik Luzern egyik ismertetőjele is, a nyolcszögletű alapra épült, 34 méter magas víztorony. A híd és a torony egykor a város védelmi vonalának részét képezte, ezért a torony oldalán máig magasabbak a korlátok.
A szállások keresése cikk ITT: olcsó diákszállás, hostel, luxus szállodák és hotelek csoportoknak is.
Luzern csodás, világhírű történelmi város, számos turistalátványossággal várja az érdeklődőket. Az óváros falfestményekkel díszített házai után, érdemes ellátogatni a híres Oroszlánemlékműhöz, melyet természetes sziklából faragtak ki egy svájci zsoldos katona heroikus halálának emlékére, amit 1792-ben szenvedett. Mark Twain úgy írt a luzerni oroszlánról, mint a világ legszomorúbb és legmegindítóbb sziklájáról. Ha valaki, ő már csak tudta.
A Museggmauer és Museggtürm, az északi védelmi vonalat alkotó városfal és az őrtornyok, ma is láthatóak. A falak csaknem teljesen sértetlenül és épen maradtak fenn. Az őrtornyok közül három (Schirmer, Zyt és Männli) ma is nyitva áll a nyilvánosság előtt. A város legrégebbi óraszerkezete, melyet Hans Luter készített 1535-ben, a Zyt toronyban csodálható meg. Az óra nevezetessége, hogy harangjátékát minden órában egy perccel korábban kezdi, mint a város többi órája. A városfalat húsvéttól novemberig, reggel 8-tól este 19-ig találjuk nyitva.
Luzern hangulatos templomai közül, kettő igazán említésre méltó. Míg a Jezsuita templom Svájc első barokk nagytemploma, a Hofkirche a legjelentősebb reneszánsz templom az országban. Előbbit 1666-ban építették a jezsuiták számára, boltozatát a 18. század közepén díszítették újra. Utóbbit a 8. században alapították, majd 1633-ban tűzvész áldozata lett, 1645-ben építették újjá. Oltárai és homlokzata egyaránt említésre méltó.
Luzern múzeumainak sorából kiemelkedik a svájci közlekedési múzeum (Verkehrshaus der Schweiz) az ország legnagyobb és legtöbbet látogatott múzeuma. Hogy ekkora érdeklődés övezi, legendás gyűjteményén túl, mely mozdonyokat, autókat, hajókat és repülőgépeket is szép számmal felvonultat, IMAX-mozijának, planetáriumának, valamint annak a 200 m²-es légifotó-térképnek köszönheti Svájcról, melyre még rá is szabad lépni.
A Richard Wagner Múzeumnak egy idillikus vidéki házikó ad otthont, ahol a legendás zeneszerző szobáin túl, hangszerekből álló gyűjteménye is felfedezésre vár. Rendszeresen rendeznek itt zenei és költészeti esteket is.
A Picasso Múzeum mellett, ugyancsak nagy népszerűségnek örvend az Alpineum Luzern is, ahol egy úgynevezett 3D-Alpok-Panorámában, diorámában gyönyörködhetünk.
A környék számos túralehetőséget is kínál. A 2118 méter magas Pilatus hegyen találjuk a Pilatus tavat, mely a monda szerint Poncius Pilátus nyugvóhelye. A középkorban ezért szigorúan tilos volt megmászni. Manapság két irányból is közelíthetünk felé, az alpnachi oldalról a világ legmeredekebb fogaskerekű vasútja visz fel, a luzerni oldalról pedig egy Panorama-Gondelbahn és egy libegő. Odafönt, 2132 méter magasan, aztán lehet miben gyönyörködni. Körben 4 ezer méter magas hegyóriások emelkednek, a levegő tiszta, épp csak az alpesi hollóknak nem lehet parancsolni. Alant a széles sávban húzódó Luzerni tó terül el, a domboldalak bársonyosan zöldek.
A „hegyek királynőjeként” ismert Rigi hegy is megér egy kirándulást. A hely nevezetes arról is, hogy itt építették Európa első hegyi vasútját.
A természeti és történelmi látványosságokon túl számos fesztivál és rendezvény is Luzernbe vonzza a turistákat. A luzerni farsang és a luzerni Óvárosfesztivál mellett, melyet június utolsó hetében rendeznek meg, a Fumetto képregényfesztivál is igen népszerű, nem beszélve a már több díjjal kitüntetett, 1995-től évről-évre megrendezésre kerülő, Luzerni Blues Fesztiválról (Lucerne Blues Festival). Ugyancsak jelentős a Luzerner Mittelalter Spektakel – ezt a háromnapos középkori témájú fesztivált 2001 óta rendezik meg évente, melynek keretében banketteket, workshopokat, koncerteket és sok más akciót szerveznek. 2004 óta a fesztivál idejére a Franziskanerplatz-ot középkori vásártérré alakítják.
Turisztikai oldalak több nyelvű információkkal: www.luzern.com/en/welcome.cfm, www.myswitzerland.com/en/broschuere-berge-und-seen/lucerne.html. Időjárás, leírások, fesztiválok programja is.
Az „Oroszlánemlékmű”-höz…Mark Twain nyilván ismerte az emlékmű történeti hátterét, azért tartotta megindítónak a szikla-emléket. A XIV. Lajos védelmében 1792-ben hősi halált halt svájci gárdisták mementója ez a szikladombormű. Ez sokkal inkább beleférhetne ebbe az „ismertetőbe”, mint Mark Twain véleménye!
Kedves Facebook! Keresem a kapcsolatot Hortobágyi Andrással, akivel a Hőgyesbe szolgáltunk egykor. Kérem irjon, ha olvassa ezt az üzenetet.
Szeretettel: Zoltán
a cimem: nemethz39@gmail.com