Étel a repülőn és finom italok a repülőgépen

Étel, étkezés, evés a repülőn, mi vihető fel, ez érdekli a legtöbb utast az olcsó járatokon (‘fapados’ vagy akciós). Miket fogunk kapni reggelire, ebédre, vacsorára (uzsonnára vagy tízóraira) ez a másik oldal.

Ételek és italok a repülőn

Sokakat érdekel, hogy milyen ételeket és italt szolgának fel a repülőgépen. Aki sokat utazott, az tudja, hogy szinte mindig cserélődnek az ételek, illetve a napszaktól függően kaphatunk reggelire, ebédre vagy inkább vacsorára való ételeket.

Legutóbb a Lufthansa-val utaztam Economy osztályon (akciós jeggyel), kicsit úgy éreztem, hogy nem érdemlek annyi jót mint, amit az ár tartalmaz, ill. a végén még egy csokit is adtak a kedves utaskisérők. A csokoládé részben oké, a cukor persze méreg, egy sportoló megteheti, hogy megeszi, és gyorsan kiüríti a szervezetből, ahogy az agypusztító (gyenge minőségű és nem jól feldolgozott) gabonákat is (Gabonaagy című könyvet ajánlom a témában).

Ez előtt korábban az AirMalta lepett meg, mert ők is bőségesen elláttak étellel és itallal, vastag csirkemellszelet zöldség körettel, és egy jó kávé képes volt ébren tartani.

Sokan utaznak fapados repülővel is, ahol az ár nem tartalmaz ételt és italt, őket az érdekli, hogy „mit lehet felvinni a repülőre?”

Röviden összefoglalva italt (nagy flakonos folyadékot) nem lehet átvinni az ellenőrzésen, de pl. Ferihegyen is érdemes egy ½ literes (vagy kisebb) flakont magunkkal vinni, amit az ellenőrzési pont után a mosdóban fel tudunk tölteni vízzel. Ez tényleg hasznos tanács, mert egy fél pohár vizet sem adnak, még gyógyszer bevételhez sem a gépen. Betegen vizet akartam kérni, ami ráadásul elfogyott, és egy vízben oldandó gyógyszert (antibiotikumos) végül Ice Teában feloldva kellett bevennem, ami igazán hátborzongató élmény volt, habzott, és szinte ihatatlan volt, az orromon jött vissza majdnem.

Étel kedvencem utazáshoz a finom magok, aszalt gyümölcsök, dió, diákcsemege, hámozott napraforgó mag, amik kis helyet foglalnak, és nagy energiát adnak, fél napot ki lehet velük bírni, és nem kell így méregdrága szendvicsekre költeni.Részletes lista van a repülőre nem felvihető (tiltott) dolgokról minden repülőtéren ill. a légitársaságok és a repülőterek oldalain.

Egy cikk szerint a United Airlines volt az első 1936-ban, aki ételt szolgált fel repülőn. Ebből is látszik, hogy ez egy régi történet, ami természetesen az 50-es évektől kezdett kialakulni valójában.

Minden légitársaságnál, az utazási osztálytól, az utazás hosszától függően más és mást szolgálnak fel. Egy pici szendvicstől a hét fogásos luxus vacsoráig minden lehetséges. Ugyanez igaz az italokra is, mert az olcsó ásványvíztől a luxus borokig minden van az étlapon.

Néhány fotó alább jól mutatja a különbségeket a kedvezményes (szinte T.sco gazdaságos) szinttől az első osztályig (top business class).

A vacsorák általában húst is tartalmaznak (csirke vagy borjú), esetleg hal, saláta gyakran van, kis kenyérre és desszertre is számíthatunk.

A különböző földrészeken és kultúrákban egymástól nagyon eltérő a kínálat és a gépen felszolgált étel, így a mini hamburgertől, a kosher-en át a sushi-ig minden előfordul.

Az evőeszköz általában műanyagból készült eldobható kés, villa és kanál, egy-egy első osztályú járaton újra vannak fém evőeszközök is.

Sokszor kapunk még kis sót, fűszert, cukrot, amit egyszer elraktam emlékbe, persze jobb felhasználni, és érdemes inkább másfajta emlékeket gyűjteni J. Természetesen egy kis szalvéta és olykor egy jobb kéztörlő vagy frissítő kendő is jár minden utasnak.

Első osztályon persze éttermi kiszolgálást is kaphatunk.

Reggeli, tízórai, ebéd és vacsora. Bármiről is volt szó, panaszra egyszer sem volt okom, és szerintem keveseknek lehet. Ha mégsem tetszik valami, akkor kicsit gondoljunk a szegény országokra stb., és szálljunk magunkba! Sör, bor, édességek stb., ők még nem is láttak ilyet, nemhogy még repüljenek is.

A minőségre általában nagyon odafigyel minden légi-társaság. A mennyiség változó, így már volt, hogy kaptam szép nagy csirkehúst mellettem utazó vékony kislánytól, ill. egyszer egy harapással benyelte a mellettem utazó úr a mini szendvicset.

Előfordul olyan is, hogy előre rendelhetünk ételt, ill. a fapadoson külön fizetve választhatunk ez étlapjukról, mint egy büfében.

Egyesek a speciális tárolás és szállítási körülmények miatt alig-alig esznek a repülőn, mert ők jobbhoz vannak szokva. Szerintem kinn a mezőn enni, patakban mosakodni stb. sok jó dolog kimaradt az életükből, az uraságoknak sem lehet mindig jó.

Végül nézzünk pár ínycsiklandozó étel képet néhány légitársaságtól! Aki regisztrál itt az oldalon, az tud képeket feltölteni szintén.

Távol-keleten a kóser étel, kaja is különleges, lepecsételt dobozok, nagy elővigyázatosság.

Sok-sok kép és leírás még, a fő információ és nagy felbontású fotó forrása:

www.airlinemeals.net/indexMeals.html ill. www.unlawyer.net/photos/?a=airline-meals.

4 hozzászólás a(z) “Étel a repülőn és finom italok a repülőgépen” bejegyzéshez

  1. Amy

    Köszi, hogy felraktad a repülőn kapható ételeket. Sokat segített a regényem 3. részének írásakor. Ha kíváncsi vagy, elolvashatod.

  2. koala31

    Szia,

    engem az érdekel, hogy milyen a Malév „rostban gazdag” étele, mert most fogok nemsokára utazni, és ezt szeretném választani, de erről semmi infóm nincs, és a honlapjukon sem találom.

    Hol tudok feltölteni képet a cikkhez kapcsolódóan?

  3. Gábor

    Teljesen oké, de egzotikus (távoli) helyek esetén érdemes érdeklődni, hogy van-e étel ellenőrzés (USA, Ausztrália stb.).
    Nekem egyszer még egy két decis üdítőt is hagytak. Az útra lehet vizet felvenni a mosdókban általában, és egy kis üdítőt venni a gépen élmény miatt, ezzel a szemtelenül olcsó jegy árakat tudjuk kompenzálni emberségesen.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük