Aberdeen Skócia harmadik legnépesebb városa és egyike a 32 helyi önkormányzati tanácsterületeknek. Becenevei az arany, az ezüst és a gránit város. Magyar szemmel nézve mesés térség, jöjjünk Budapestről vagy vidékről, itt találunk valamit, vagy valakit, akit leköt. Kultúrális és oktatási központ, minden korosztályt keresi program lehetőségeivel.
Kiemelten kedvelt szállások például: Friarsfield Mews 4****, Oakhill Apartments City Centre Ruthrieston 5***** (luxus szálloda) és például Skene House HotelSuites – Holburn 4****.
Aberdeeni szállások olcsótól a luxus szállodákig, kis hotel, panzió és apartman ajánlatok: Aberdeen szállások összes ajánlatai összegyűjtve ITT: hotel, apartmanház, vendégház, szállodák kereshetően. Kattints az előző piros linkre! Garantáltan kedvező egyéni árak, jellemzően jóval a közvetlen (portai lista) árak alatt, kedvezmények vannak. Az összes szállásfoglalási rendszer árát kigyűjti másodpercek alatt ez a rendszer. Szép fotók, képek, térkép és leírás is segít a döntésben. Kutakodj néhány dátumra bátran és figyelmesen! Belvárosi, központi, kikötőhöz közeli vagy kertvárosi szállás is jó áron, fórum vélemények a leírások mellett.
Hotelek, apartmanok ajánlatai díjmentes foglalással: Aberdeen szállás – Skócia ITT. Vidéki angol árak, időnként jó kedvezményekkel. 2-3-4-5 csillagos szállodák mellett egyéb szállások, olcsó és kiadó lakás kategória hosszútávra is kereshető. Bauhaus Hotel, vagy a AB11 Guest House (vendégház) nagyon népszerű. Aberdeenben több mint 70 szálláshelye.
Utazás élménybeszámoló, hotel, szállás és látnivaló ízelítő képek:
Városok a környéken és foglalható szállások száma: Portlethen 8.4 km 1, Dyce 9.0 km 6, Maryculter 9.8 km 1, Balmedie 13.3 km 2, Kirkton of Skene 14.2 km 1, Newburgh 21.2 km 1, Stonehaven 21.3 km 2, Inverurie 21.9 km 2, Kemnay 23.9 km 1, Oldmeldrum 24.2 km 1, Banchory 26.8 km 1 és Inchmarlo 28.1 km 1.
Története, történelméből röviden:
A 18. század közepétől a 20. század közepéig Aberdeen épületeit helyben bányászott szürke gránittal építették be, mely csillámló betétei úgy szikráztak, akár az ezüst. Szürke gránitot a Rubislaw kőbányában bányásztak, több mint 300 éve, az építkezésen túl, útburkolásra, járdaszegélyezésre is használták, de a londoni Waterloo-híd is ebből készült. A kőfejtés végül 1971-ben szűnt meg. A város hosszú, homokos tengerparttal is rendelkezik. Mióta az 1970-es években olajra bukkantak, a város új becenevet kapott, Európa olaj fővárosának, illetve Európa energia fővárosának is nevezik. Bár Aberdeen hagyományosan a horgászatban, a textiliparban, a hajó-, és papírgyártásban jeleskedett, ezek az iparágak az idő folyamán lassanként lecserélődtek. A technológiai fejlesztések az elektronikai tervezés és fejlesztés iparában, valamint az olajipar, amely az elmúlt három évtizedben nagyban hozzájárult Aberdeen gazdasági fellendüléséhez, képezik a gazdaság alapját. A horgászatot a mélytengeri halászat váltotta fel, amely a 20. századi fejlettebb technikák megjelenésének köszönhetően, nagy lendületet nyert. A Halászati Kutató Intézet máig Aberdeenben székel, illetve fenntartanak egy tengeri kutatólabort Torryban. Ugyancsak a városban találjuk a Rowett Kutatóintézetet, mely az élelmiszerek és a táplálkozás területén folytat kutatásokat, világhírű kutatási központ. Aberdeenben virágzik a tudományos élet, a város három Nobel-díjast adott a világnak.
A város területén legalább 8000 éve jelentek meg az első telepesek, amikor prehisztorikus települések nyúltak végig a Dee és a Don folyók szájánál. Aberdeen 1319-ben kapott királyi megyei státuszt, a várost gazdaságilag átalakították egy magántulajdonnal bíró, anyagilag független közösséggé. A Stocket erdőből származó bevételek képezték a város közös jólétének alapját, mely máig ellátja a helyi lakosokat. 1336-ban III. Edward felgyújtotta a várost, de gyorsan újjáépítették és átkeresztelték Új Aberdeenre. A város falait megerősítették, de a városkapukat csak 1770-ben szüntették meg. Míg az 1600-as években háborúk dúltak, 1647-ben a pestis szedte áldozatait a lakosság körében.
Látványosság, látnivalók, nevezetességei:
Az új Városháza a 18. században épült fel és megjelentek az első szociális intézmények, mint például a bolondokháza. A tanács jelentős infrastrukturális beruházásokat eszközölt, a század végére a város összes főútja kiépült. A következő században Aberdeen növekvő gazdasági jelentősége és a hajóépítés, valamint a halászat fejlődése, a meglévő kikötők bővítéséhez vezetett. A költséges beruházások eredményeképp, a város 1817-ben a csőd szélére került. Ugyanakkor a megújulás általános jólétet generált, amit a napóleoni háborúk időszaka követett. Míg az utcai világítás 1824-ben, a vízellátás 1830-ban került bevezetésre. Régi és új Aberdeent 1891-ben egyesítették, bár előbbi külön történelemmel és kiváltságlevelekkel büszkélkedhet, gyakorlatilag már a város része. Aberdeen két egyetemmel is büszkélkedhet, az 1495-ben alapított Aberdeen Egyetemmel, illetve az 1992-ben egyetemi rangra emelt Robert Gordon Egyetemmel. A felsőoktatási intézményeknek köszönhetően, a város ma észak-kelet oktatási központja. A hagyományos iparágak szerepét, a halászatot, a papíripart, a hajógyártást és a textilipart átvette az olajipar és Aberdeen tengeri kikötője, mely a legnagyobb Északkelet-Skóciában. A város ad otthont az Aberdeen Nemzetközi Ifjúsági Fesztiválnak, a jelentős nemzetközi esemény a legtehetségesebb, fiatal előadóművészek ezreit vonzza a városba.
A város Skócia harmadik legfelkapottabb vásárlónegyede. Legnevesebb bevásárlóutcái az Union Street és a George Street, melyeken ma már nagy bevásárlóközpontokat felhúztak, a Szent Miklós és Bon Accordot, illetve a The Mall Aberdeent. Az Uniuon Square egy 190 millió fontos fejlesztésen esett át nemrég.
Aberdeen viktoriánus korabeli építészetére a gránit használata jellemző, melynek a város becenevét, a gránit várost, vagy még romantikusabban az ezüst várost, melyet ugyan kevésbé gyakran használnak, is köszönheti. Ez a kemény, szürke kő, az egyik legidőtállóbb építőanyag, megmagyarázza, miért tűnnek ma is vadonáns újnak a város épületei.
Aberdeen nevezetes épületeit a város főutcáján, az Union Streeten találjuk, itt magasodik a Városi és Megyei Bank, és a Music Hall is. A Vár utcában, mely az Union Street folytatása, találjuk az 1873-ban épített Városházát. A Broad Streeten magasodó Marischal Főiskola épülete, melyet VII. Edward nyitott 1906-ban, a világ második legnagyobb gránitépülete a madridi Escorial után.
A város sokféle kulturális tevékenységeknek otthont ad és múzeumokat is szép számmal találunk területén. Az Aberdeen Művészeti Galériában impresszionista, viktoriánus korabeli, skót és 20. századi brit festők gyöngyszemeit csodálhatjuk meg, valamint a múzeum arany és ezüst gyűjteményét. A Művészeti Galéria Alexander Mcdonald hagyatékát is tartalmazza, XIX. századi művek gyűjteményét.
Az Aberdden Tengerészeti Múzeum Shiprowban található, Aberdeen hajósmúltját eleveníti fel, a kis vitorlásoktól kezdve, a nagyobb hajókon át, egész a jelenkor olaj és gázfeltárási technikáinak ismertetéséig.
Ross Polgármester Háza a második legrégebbi lakóház a városban. 1593-ban épült, 1702-ben lett John Ross rezidenciája. A ház máig megőrizte számos középkori jellemzőjét, beleértve a konyhát, a kandallókat és fedélzeti gerendamennyezetét. A Gordon Highlanders Múzeum a skótok egyik legismertebb ezredének történetébe vezet be bennünket.
A Marischal Múzeum birtokolja az Aberdeen Egyetem legfontosabb gyűjteményét, mely mintegy 80000-nyi kiállítási tárggyal büszkélkedhet, a képzőművészet, a skót történelem és régészet, valamint az európai, a mediterrán és a közel-keleti régészet terén. Az állandó kiállítások és referenciagyűjtemények mellett, a múzeumban rendszeresen helyt kapnak időszaki kiállítások.
Az Aberdeen Nemzetközi Ifjúsági Fesztiválon túl, a városban rendezik meg az Aberdeen Jazz Fesztivált, a Rootin’ Aboot-ot, mely egy népi gyökerű zenés esemény, valamint Az Aberdeen Egyetem irodalmi fesztiválját.
Ami azt illeti, Aberdeennek a zenei színtéren sem kell nélkülöznie, a különféle élő zenei helyszínek között, többek közt pubokat, klubokat, és egyházi kórusokat találunk. A Belmont Street Bár különösen ismert jellemzője az élőzene. Talán a rajongókon kívül kevesen tudják, Annie Lennox Aberdeenből származik.
Aberdeen 45 parkjáról is híres, a város virágparkjai több mint 2 millió rózsának, 11 millió nárcisznak adnak otthont. Nem csoda, hogy a város zsinórban tízszer is elnyerte a Brit Királyi Kertészeti Társaság díját.
Az 1899-ben nyitott Duthie Parkot a Dee-folyó északi partján találjuk. Kertjeiben rózsa-hegyek, csónakázó tó és játszótér várja az érkezőket. Utóbbit ugyan Európa második legnagyobb zárt kertjében, a David Welch télikertekben találunk. A Hazlehead Park már a külvárosban fekszik, nagy és erdős, ezért igen népszerű a túrázók, a sport kedvelőinek körében, a focin túl, golfozásra és lovaglásra lehetőség, egy lovasiskola is üzemel. Aberdeen sikerét a brit versenyen gyakran tulajdonítják a Johnston Kerteknek, mely egy hektáros területével egy kis park a város nyugati végében. Elsősorban növényeiről nevezetes, 2002-ben a britek a legjobb kertnek nevezték.
Aktuális programok, események, intézmények elérhetőségei, nyitvatartások, étterem, konferenciák stb.: www.visitaberdeen.com.
Időjárása, hőmérsékletek és előrejelzés: news.bbc.co.uk/weather/forecast/14.
Szállodakereső: Aberdeen – Skócia hotel kereső oldala – gyors összehasonlítás – A hotelek legjobb árainak foglalása gyorsan magyarul.
– Sportos kikapcsolódás golfpályákon: Murcar Golf Club, Balnagask Golf Course és King`s Links
– Konferencia-központja az AECC
– Látványosságok közül kiemelkedő Storybook Glen
– Kiemelt műemlékek angolul: St Machar’s Cathedral, Drum Castle
– Népszerű hely a Aberdeen Music Hall és a Duthie Park Winter Gardens
– Stadionja: Pittodrie Stadium
Repülőterek távolsága a központtól: Dyce (ABZ) 9.9 km és Dundee Airport (DND) 94.1 km
Aberdeen zoomolható térképe, GoogleMaps műholdképek: