Olomouc (archaikus, régi magyar nevén Alamóc, németül Olmütz) törvényhatósági jogú város a Cseh Köztársaságban, az Olomouci kerület központja. Kereskedelmi, közigazgatási, sport és kulturális központ. Morvaország középső részén, a Felsőmorva-dombságon és a Morva folyó partján fekszik. Környéke alkotja a termékeny Hanák régiót.
Kedvezményes szálláshely árak: A népszerű és az olcsó hotelek ITT : Kedvező árak, gyors választás és foglalási lehetőség. A szobafoglalást a piros linken keresztül kezdje Ön is! Minden szálloda, 2-3-4 csillagos kategóriák, panzió, apartman és olcsó mini hotel is. Csoportoknak félpanzióval, egyéni vendégeknek teljes ellátás és reggelis szállás lehetőség is.
A környék települései további szállás ajánlókkal. Panziók, kemping, wellness és luxus hotelek, kicsi és nagy szállodák, kiadó apartmanok, lakások: Velká Bystřice 1, Svatý Kopeček 1, Horka nad Moravou 1, Dolany 2, Slatinice 4, Štěpánov 1, Kocourovec 1, Tršice 1, Kostelec na Hané 1, Hrubá Voda 1, Prostějov 6 és Šternberk 4. Jeseník 16, Prostějov 6, Velké Losiny 14, Hranice 6, Loučná nad Desnou 11, Šumperk 6, Ostružná 7, Lipova Lazne 5, Tršice 1 és Kojetín.
Történelem, története:
Alamóc a második világháború végéig német város volt. Azután a Benes-dekrétum értelmében Csehszlovákiából, s így a városból is igen gyors ütemben telepítették ki őket. A város német jellege máig nyomon követhető, elég csak a polgármesterek nevét végignézni.
Területén már az őskorban letelepedtek. A Kr. u. 2. században a városban római tábor működött. A szlávok csak a Kr. u. VI. században érkeztek ide. A X. században Morvaországot Csehországhoz csatolták. A morva tartományfejedelemség (údělný knížectví) 1055-ben alakul meg, melynek központja Alamóc lesz. A város megalapítását a 13. század derekára tehetjük, Alamóc 1253-ban már királyi város. Gyors fellendülését a kereskedelemnek köszönheti, melyet ez idő tájt Krakkóval, Prágával és Béccsel folytat. 1261-től vásártartási joggal is büszkélkedhet. 1352-ben Jošt márki Alamócot Morvaország fővárosának nevezi. A XV. és XVI. században a kereskedelem fejlődése tovább folyt. A XV. században Morvaország Mátyás király kezére kerül, az alamóci egyezményben kötött egyezség szerint Mátyás a tartományokban, Ulászló pedig Csehországban uralkodik. Csehország második legrégibb egyetemének őse, az almóci Palacký Egyetem, melyet később Ferenc császárról neveznek el 1573-ban alakul. Alamócot a harmincéves háború után erődvárossá nevezik ki, az erődöt csak 1886-ban szüntetik meg. A boroszlói béke értelmében Sziléziát két részre osztják, északi fele Poroszországhoz, déli Ausztriához kerül. Ettől kezdve folyamatosan porosz támadások sújtják a várost, válaszul 1762-ben Mária Terézia megerősíti, és Morvaország fővárosának teszi meg. Ezen csak fia, II. József változtat, aki Brünnek adja az elsőbbséget. 1848. december 2-án az alamóci érseki palotában kiáltják császárrá Ferencz Józsefet. 1939-ben a németek foglalják el a várost, megkezdődnek a zsidó kitelepítések. A város ’45-ös felszabadulása után újraindítják az egyetemet, ’71-ben a belváros szerez kulturális védettséget. 1997-ben és 2006-ban újabb sorscsapásokkal kell szembenézniük az alamóciaknak, a várost mindkétszer árvíz önti el.
Nevezetességei, látnivalók:
A város arculatát a 12. század elején, román stílusban épült alamóci érseki székesegyház, a Szent Vencel dóm határozza meg, ahol 1469-ben a cseh és morva nemesség egy része Mátyás királyt cseh királlyá kiáltotta ki. A székesegyházban nyugszik III.Vencel cseh és magyar király is, akit 1306-ban Alamócon gyilkoltak meg, ezzel a cseh Přemysl-ház kihalását idézve elő. A dóm falai egy igen jelentős kiállításnak is otthont adnak, itt tekinthetjük meg a szigorú szakmai eljárással készült Ravennai mozaikokat.
Izgalmas sétákat tehetünk a XI. században kialakuló városközpontban is, Alamóc történelmi magjában, mely végleges formáját a XIX. században nyerte el. A kellemes hangulatú terek egyik legjelentősebbike a Felső tér (Horní náměstí), melyen a városháza mellett a XV. századból származó alamóci orloj (óra) is érdemes lehet figyelmünkre. Emellett itt találjuk a Herkules és Caesar díszkutat, ahogy ugyancsak itt magaslik az UNESCO védelme alatt álló, 1740-ben emelt, alamóci Szentháromság oszlop is.
A múzeumok közül több mint 60 ezres gyűjteményével a Modern Művészetek Múzeuma emelkedik ki, de a Honismereti Múzeumban is sok érdekességre bukkanhatunk a város történelmével kapcsolatban. A kulturális lehetőségek ezzel persze nem merülnek ki, legyen elég csak annyi, Olomoucban például évről-évre dokumentumfilm fesztivált is rendeznek.
Morvaország szellemi-lelki központja, köszönhetően annak, hogy Alamócon székel a Palacký Egyetem (Univerzita Palackého) és az olomouci érsekség.
Olomouc-i szálláshelyek: A népszerűség szerint hotelek jó áron ITT – a foglalást ezen a piros linken keresztül kezdje a későbbiekben is!
Olomouc időjárása, előrejelzés: www.qwikcast.com/cgi-bin/forecast.cgi?zip=Olomouc,CZ
Zoomolható térképe, Olomouc és környéke: