Lipcse látnivalói, Leipzig útikalauz

Leipzig, Lipcse látnivalói, nevezetességei

Látnivalók megismeréséhez tippek magyarul:

A városfelfedező túrát érdemes Európa legnagyobb vasútállomásánál, az 1915-ben emelt Főpályaudvarnál kezdeni. Ami elsőre is meglepi a látogatót, az az épület szokatlan szimmetriája, mely annak tudható be, hogy a pályaudvaron hajdanán két független vasúttársaság osztozott. Míg a nyugati szárny a poroszoké volt, a keletit a szászok birtokolták.

A vasútállomástól mindössze negyedórás sétára találjuk a városközpontot és a lipcsei piacteret. Utóbbi ad otthont az 1556-ban épült egykori Városháza épületének, ahol napjainkban a Várostörténeti Múzeum székel. A múzeummal szemközt húzódik az 1989-ben újranyitott Kézművessor, a sétányon a középkori kézművesség hagyományaival ismerkedhetünk meg. A sétány végében találjuk a fennebb már emlegetett Arab Kávéfa-házat is.

Lipcsei körutunk nem volna teljes, ha nem tekintetnénk meg a város egyik fő nevezetességét, a Szent Tamás-templomot. A Tamás-kórus székhelyét a 13. század hajnalán Szomorú Dietrich emelte Ágoston-rendi káptalani templomként. Bach a 18. században volt a templom karnagya, majd orgonistája. Ha a zeneszerző személyes tárgyaira, életére vagyunk kíváncsiak, feltétlen látogassunk el a Bach Múzeumba is.

Lipcse másik híres temploma a 12. században emelt Szent Miklós-templom, mely külsőleg a román és a gótikus stílus formajegyeit hordja homlokzatán, belterét viszont klasszicista boltívek ékítik. A templom történeti érdekessége, hogy a kelet-német szocialista rendszer bukásához vezető híres hétfői tüntetések az itt folyó misék hatására robbantak ki.

A városháza mögött elnyúló Régi Tőzsdeépület is Lipcse impozáns épületeinek sorát gazdagítja. Az épület holland és olasz jegyeket hordoz homlokzatán, hajdanán itt találkoztak egymással a vásárra érkező kereskedők. Ma a Tőzsdepalota kulturális rendezvényeknek és fesztiváloknak biztosít helyet.

Lipcse legmagasabb épületét a maga 142 méteres magasságával a helyiek által csak „bölcsességfogának” nevezett Universitatshochhaus képviseli. Az épület szomszédságában található Móric-bástya az óváros védműveinek maradványát képezi. A bástyában hangulatos kávéház működik, érdemes betérni ide is.

A város déli részén magasodó Népek Csatája Emlékmű a Napóleon felett aratott győzelemre hívja fel figyelmünket. A 91 méter magas emlékoszlopot a csata 200 éves évfordulójára emelték II. Frigyes óhajára.

A lipcsei fesztiválok sorából az irodalmin túl, kiemelkedik az áprilisban megrendezésre kerülő nemzetközi autó kiállítás, a májusi Johann Sebastian Bach Fesztivál, az októberi Nemzetközi Dokumentum- és Rajzfilmfesztivál, valamint a Francia Filmfesztivál, míg a novembert a Lipcsei Jazz Fesztivál és a Kortárs Európai Színházfesztivál színesíti. A kuriózumok kedvelőinek örömére évente kétszer szintén Lipcsében kerül sor Európa legnagyobb kocsmafesztiváljára is, ami nem meglepő, ha számba vesszük, hogy a városban az éjszakai kocsmatúráknak, az úgynevezett Drallewatschoknak is nagy hagyománya van.

Aki a német specialitásokra kíváncsi, Lipcsében is megkóstolhatja őket, legyen szó akár a vöröskáposztával és gombóccal körített sertéspecsenyéről, akár a népszerű kolbászról, amit errefelé nem főfogásként fogyasztanak. Vegetáriánusok ne hagyják ki az Obazdát se, ezt a camembert-sajttal, tojássárgájával és vajjal töltött szendvicsfélét, mely vékonyra szelt vöröshagymával nyújt igazán felejthetetlen ízélményt. Az édesszájúak tejszínsodóban úszó buktával, lekváros fánkkal, illetve az igazi, hamisíthatatlan császármorzsával vigasztalódhatnak.

Leipzig, Lipcse

Weboldal: Hasznos információk ITT,  a hivatalos turisztikai, önkormányzati oldalon, frissen, hírekkel.

Szálláshely tippek ITT, hotel, apartman és olcsó szállások.

2 hozzászólás a(z) “Lipcse látnivalói, Leipzig útikalauz” bejegyzéshez

  1. ddd

    Egy pici megjegyzés ehhez:
    „A város déli részén magasodó Népek Csatája Emlékmű a Napóleon felett aratott győzelemre hívja fel figyelmünket. A 91 méter magas emlékoszlopot a csata 200 éves évfordulójára emelték II. Frigyes óhajára.”

    A 100. évfordulóra emelték, a kétszázadik évfordulója a Népek Csatájának csak jövőre lesz.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük