Francia Polinézia: nyaralás, nevezetességei

A Franciaország tengerentúli területéhez tartozó, ~250 ezer lakossal bíró, 118 szigetből álló szigetcsoportot, mely legismertebb szigete Tahiti, a Csendes-óceánban találjuk. Francia Polinéziát öt jól elkülöníthető szigetcsoport alkotja, a területét tekintve legnagyobb Társaság-szigetek, a Tuamotu-szigetek, a Marquises-szigetek, az Ausztrál-szigetek és a Gambier-szigetek. A szigetcsoport legmagasabb pontja a maga 2241 méteres magasságával a Mont Orohena. A szigetek termékeny vulkanikus szigetekből és korallzátonyokból állnak. Francia Polinézia fővárosa is Papeete. A szigetek legfőbb bevételi forrása a turizmus, de jelentős a mezőgazdaság termékeit feldolgozó könnyűipar és a halászat is. Koprát és vaníliát is exportálnak.

A szigetek első, Dél-Kelet Ázsiából érkező lakói 30 ezer évvel ezelőtt telepedtek meg a térségben. Sokáig háborítatlanul élhettek, hisz Francia Polinézia szigetei közül, 1595-ben először a Marquises-szigeteket fedezte fel egy spanyol hajós, majd 1766-ban Tahiti felfedezésével Louis de Bougainville követte őt. A franciák a 19. század derekán vonták ellenőrzésük alá a területet, 1903-ban Francia Óceánia néven a szigetcsoport gyarmati igazgatás alá került. Nevét 1956-ban változtatták Francia Polinéziára, amikor önkormányzatot kapott. Az öt részre osztott szigetcsoport 1946. óta számít Franciaország tengerentúli területének. A lakosság zömét ma is a polinézek teszik ki, akik az őslakosok leszármazottai. Belső autonómiát csak 1984-ben kaptak a szigetek, azóta önálló kormánnyal bírnak, de külügyekben továbbra is a franciák döntenek.

A trópusi éghajlat, a változatos flóra és fauna, az őslakosok leszármazottainak bája, a szigetek lenyűgöző vízesései, mind-mind Francia Polinézia vonzerejéhez tesznek hozzá.  A búvárkodás szerelmesei persze szintúgy megtalálják számításaikat errefelé.

Francia Polinézia legismertebb s történelmileg is legérdekesebb szigete Tahiti, melynek fényét a piacáról, a Marché du Papeeteről nevezetes, nyüzsgő fő- és kikötőváros, Papeete emeli.

Ugyancsak sokan keresik fel a szigetvilágot Bora Bora miatt, melyet vulkanikus hegycsúcsai és káprázatos lagúnái tesznek a csendes-óceáni szigetek gyöngyszemévé.

A világ második legnagyobb zátonyszigetét, Rangiroát már a Tuamotu-szigetcsoporton találjuk. A város elsősorban gyöngyhalászairól nevezetes, akiknek a helyi gazdaság is sokat köszönhet.

A Marquesas-szigetekhez tartozó Hiva Oa, mely sokáig a szigetcsoport közigazgatási fővárosaként funkcionált, hírnevét elsősorban a legendás festőzseninek, Paul Gauguinnek köszönheti, aki Francia Polinézia szigetei közül épp itt telepedett le. Gauguin sírját, mely, azóta zarándokhellyé vált, Atouna városában, a Calvaire temetőben találjuk.

Térképe, GoogleMaps műholdképek:

Bora Bora Francia Polinézia

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük