Birmingham látnivalói, városnézés ajánló

Birmingham

Története, nevezetességei és mai látnivalók
Hírnevét az Angol Ipari Forradalom gépházaként szerezte. Virágkorát a város az autógyártás beindítása utáni 19. században élte. Az Egyesült Királyság exportjának több mint negyede máig Birmingham térségéből származik, a város máig fontos ipari- és gépészeti központ. A helyieket viccesen csak ‘Brumik-nak’ nevezik, mely a város becenevéből, a Brum-ból ered, a helyi dialektus szerint a város nevére (Brummagem) emlékeztet. J. R. R. Tolkien, vagy Ozzy Osbourne csak néhány név a Brumi hírességek táborából. De a heavy-metal egyik úttörő bandáját, a Black Sabbath zenekart Birmingham-ben alapították, akárcsak a Dire Straitst.

A város történelme mintegy ezer évre nyúlik vissza. Birmingham apró, állattenyésztéssel foglalkozó kis angolszász faluból, ekkor vált jelentős kereskedelmi és ipari várossá. A város első említése 1086-ból szárazik, az angol földbirtokokat rögzítő Domesday Bookban találkoznak először nevével. Ekkor mindössze 20 schilling értékű kis faluként jegyezték. Birmingham első piaca, mely később „Bull Ring” néven híresült el, a 12. században nyitotta meg kapuit, a város pedig hamarosan élénk kereskedő várossá nőtte ki magát. Míg a 16. században a fémipar, a 17. században a fegyvergyártás és a kézműves ipar tette ismertté Birminghamet. A kézművesek Cromwell hadait támogatták az angol polgárháború alatt.

Birmingham ipari központtá az ipari forradalom idején válhatott, noha felépítésében különbözött a többi angol iparvárostól. Míg Manchesterre a nagy gyárak, Birminghamre a kis műhelyek voltak jellemzőek. A város híres csatornarendszere, mely hosszabb, mint az itáliai Velencéé, az 1760-as években épült ki, a kereskedelmi szállítást könnyítette. A vasúthálózat az 1837-as években került bevezetésre. Viktória királynő uralkodása alatt Birmingham népessége félmillióra duzzadt, így a város Britannia második legnépesebbjévé vált, szerteágazó iparának köszönhetően pedig az „ezer szakma” városaként emlegették. A város s Britannia első vöröstéglás egyeteme, a University of Birmingham, 1990-ben épült. A II. világháború pusztításai persze Birminghamet sem kímélték, a városközpont újjáépítésére az 1950-60-as években került sor, mely eredményeként a várost gyakran csak betondzsungelnek nevezték. Mára Birmingham más arccal fordul a turisták felé, aluljáróit elbontották, felújított terek, utcák, épületek, no és a rendkívül népszerű bevásárlóközpont, a Bull Ring várja az érkezőket.

Birmingham minden látnivaló együtt

A közel ezer éves város arculatát a 18., 19. és 20. századból származó épületek rajzolják ki, köszönhetően annak, hogy a város igazi fejlődésnek csak az ipari forradalom után indulhatott. A középkori Birmingham emlékeit csak a legrégibb épületeknél fedezhetjük fel. A Bull Ring szomszédságában található Szent Martin templom helyén például már a 12. században Kis promóciós, látnivaló videó.
templom állt, igaz, jelenlegi külsejét az 1870-es évek felújításainak köszönheti. Kétségtelenül a Tudorok korából származik viszont a Digbeth kerületében magasodó „The Old Crown public house”, és a Yardley kerületében található 15. századi „Saracen’s Head public house”. Mindkettőt érdemes megnézni.

Ha a középkorból kevés, György korabeli épület annál több maradt viszont fenn. Ezek sorából kiemelkedik a Szent Fülöp katedrális, a Szent Pál templom, a Handsworth városrészben álló Soho Ház, Matthew Boulton otthona, a Perrott’s Folly nevű torony, mely J. R. R. Tolkient megihlette, valamint a Városháza épülete. Egytől-egyig megérnek egy látogatást.

A Bíróság, a Tanácsháza és a Művész Galéria már Viktória királynő uralkodása idején épültek, sokat Joseph Chamberlain, angol üzletember és politikus, valamint hajdanán Birmingham polgármestere, védnöksége alatt húztak fel.

A viktoriánus kor jellemző építőanyaga a vörös tégla és a terrakotta volt. Ebben az időszakban terjedtek el a városban azok a téglából épült, ikerházszerű épületekből kirajzolódó utcasorok, melyek egyébként annyira jellemzőek minden angol város arculatára.

A város szűk utcái, lenyűgöző épületei és szobrai várják tehát, hogy mielőbb felfedezzük őket. Míg a Chamberlain téren művészeti remekeket lelünk fel, szórakozni a Bull Kingen lehet, errefelé üzletek, éttermek sora kínálja magát. Persze a vásárlást elintézhetjük a Brindleyplacén és a Mailboxban is. Aki pihenésre vágyik, keresse fel Birmingham hét parkjának egyikét, melyek közül legszebb az Aston-park. Vagy látogassunk el a botanikus kertbe, sétáljunk egyet a kikötő felé.

A város híres színháza a Hippodrome and the Repertory Színház. A Council Házban pedig érdemes megnézni a képtárat és a fegyvergyűjteményt.

Ha hosszabb kirándulásra kaphatóak vagyunk, ruccanjunk el Shakespeare szülővárosába, Stratford-upon-Avonre-be. Megéri, hisz nem minden nap láthatjuk az angol nyelvű drámaírás fenegyerekének otthonát.

Ami a sportokat illeti, a városban található az Egyesült Királyság legrégebbi klubjai közé tartozó Aston Villa és a Birmingham City is. Ahogy a világ első profi labdarúgó bajnokságát Astonban szervezték, 1885. márciusában az Aston Villa akkori igazgatója, William McGregor, védnökségével. Birminghamben persze számos rögbi, kosárlabda, ökölvívó és jégkorong csapatot szintén találhatunk, a mozgás passzív szerelmesei agárversenyekre és krikett meccsekre kilátogathatnak.

Hivatalos turisztikai portál: visitbirmingham.com, információ centrum, hírek, események, étterem ajánló, programajánló, konferenciák, sport, kultúra és szórakozás tájékoztató egye helyen. Városnézés, múzeumok

2021-es 4k felbontású videó, ami egyfajta útikalauz is, rövid, még öt perc sincs: Kis promóciós, látnivaló tipp videós kisfilmnek is felfoghatjuk.

Korábbi, fő utazási cikk: szállás ajánló ITT.

23 perces autóból készült videó 2013-ból: https://youtu.be/wESeRinSfCA.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük